Soutěž Dnešice

24.6.2018

Poslední neděle letošního školního roku se nesla také v duchu posledního závodu sezony zařazeného do ligy mladých hasičů okresu Plzeň-jih a žákavští mladí hasiči u toho rozhodně nemohli chybět! Do Dnešic v neděli ráno vyrazila zabojovat o poslední sady medailí v této sezoně dvě družstva mladších žáků a jedno družstvo starších žáků. Počasí se oproti předchozím dnům uklidnilo a celý den bylo vcelku příjemně a hlavně bez deště.

Dnešické závodiště je pro žákavské již známou lokalitou, ale zároveň i trošku zrádnou a nevyzpytatelnou. Soutěž je složena z uzlové štafety, kdy uzle váže všech sedm členů družstva, a z požárního útoku na nástřikové terče.

Závodní den zahájila jako tradičně kategorie mladších žáků, která odstartovala na disciplíně uzlová štafeta. Na startovní čáru se jako čtvrté družstvo postavil žákavský tým „Poníci“ a pěkně provedenou uzlovou štafetu pokazil pouze jeden chybně uvázaný uzel, i tak se družstvo v disciplíně umístilo na celkovém 5. místě z 15 zúčastněných družstev. Ihned po Ponících se na start štafety postavilo druhé družstvo „Koně“. Při štafetě si počínali rozvážně, což se odrazilo na výsledném čase, ale všech sedm uzlů bylo správně a výsledný čas bez penalizace byl druhým nejlepším v disciplíně.

Kategorie mladších žáků se po uzlové štafetě přesunula na základnu požárního útoku, kde žákavská družstva opět startovala jako čtvrté a páté. První se na start postavili Poníci a útok poznamenala nervozita pravé proudařky, která se zdržela na základně při zapojování hadic, ale útok se podařilo dokončit v čase 37,86 s., což stačilo na 7. místo v útocích. Pak přišlo rychlé a lehce zmatené motání hadic a příprava základny Koní. Poslední tréninky přinesly spíše rozpaky než uklidnění, protože nástřikové terče není zrovna to, co sedí našim proudařům.  Stroj běží, závodníci jsou připraveni na startu, výstřel a jdeme na to! Spoje na základně cvakají naprosto precizně a na jedničku, béčkař sice lehce podklouzne u základny, ale nenechá se tím rozhodit, přívodní vedení je v kádi, voda se tlačí kupředu a na terčích je v 16. vteřině, oproti tréninkům se ale daří naplnit nádržky terčů velmi rychle a časomíra stojí na čase 21,66 s., což je osobní rekord družstva! (v loňském roce zde dosáhlo času 28,37 s.) Naprostá spokojenost s provedeným útokem, který se navíc nikomu dalšímu nepodařilo překonat.

V celkovém hodnocení soutěže se družstvo Poníků umístilo na velmi pěkném 7. místě a družstvo Koní si udrželo formu jarní části sezony a obsadilo 1. místo!

Soutěže se zúčastnilo ze Žákavé také jedno družstvo starších žáků, které se ovšem potýkalo s velkou absencí členů družstva a ještě pár dní před soutěží nebylo jisté, zda se vůbec zúčastní. Tým se podařilo dát dohromady a tak se mohlo postavit na start uzlové štafety, která se družstvu podařila ve velmi slušném čase a s čistým kontem trestných minut v celkovém třetím nejlepším čase disciplíny. Před útokem panovala v družstvu velká nervozita a ta se odrazila také na prováděném útoku. Nejprve se nepodařilo nasadit koš napoprvé ani na podruhé, ale i tak šla voda k terčům ještě ve slušném čase, ale levou proudařku vychýlila smyčka na hadici způsobená neopatrným přidáním plynu strojnice a toto výrazně ztěžovalo nástřik, který se podařil až v čase 37,94 s., což stačilo až na 12. místo z celkového počtu 19 družstev. V celkovém hodnocení soutěže se umístilo družstvo starších žáků na 9. místě.

Mladé hasiče teď čeká už jen závěrečné ukončení sezony na hasičském hřišti, návštěva mistrovství ČR mladých hasičů, které proběhne od 1. do 3. července v Plzni a poté prázdninová pauza.