O pohár starosty obce Žákavá 2022

15.5.2022

V neděli se na žákavské hasičské hřiště sjelo celkem 31 družstev mladých hasičů, aby zde poměřili své síly v požárním útoku na nástřikové terče a modifikaci útoku CTIF. Počasí bylo více než příznivé a přálo tak velkým výkonům.

Po nástupu odstartovali na základně požárního útoku nejprve mladší žáci a na domácí přišla řada až jako poslední v této kategorii. Po rychlé a bezproblémové přípravě bylo odstartováno a na základně vše klaplo bez sebemenšího zaváhání, koš byl v kádi a voda se valila hadicemi kupředu, aby začala plnit nádržky terčů na 10 litrů. Vojtovi na pravém proudu se podařilo svůj terč naplnit v čase 28,95 s., bohužel Jakubovi na druhém proudu lehce rozprašovala proudnice a časomíru tak zastavil až v čase 38,54 s. a to znamenalo 4. místo v disciplíně.

Mladší žáci se poté přesunuli na druhou disciplínu, kde bylo rozhodující především správně uvázat uzle a rychle džberovou stříkačkou naplnit terč s nádržkou na 5 litrů. Tento hlavní cíl se žákavským mladším žákům podařil splnit a časomíru zastavili na hodnotě 55,67 s., což ale ve velké konkurenci stačilo na 5. místo.

V celkovém hodnocení soutěže mladší žáci obsadili 5. místo.

Starší žáci svůj závodní den zahájili na disciplíně CTIF a zde si počínali zcela bezkonkurenčně a s časem 40,12 s. tuto ovládli.

Před požárním útokem, který v kategorii starších žáků domácí družstvo zahajovalo, vládla mírná nervozita, protože tato disciplína se žákavským v letošní sezoně na závodech moc nedaří. Po rychlé přípravě bylo odstartováno a útok byl rozběhnutý naprosto precizně bez jakéhokoliv zaškobrtnutí a už jen zbývalo naplnit terče. Zde se opět lépe dařilo na pravém proudu Lukášovi, který měl splněno v čase 21,95 s. a s tímto se stal i nejrychlejším proudařem celé soutěže. Bohužel opět na levém proudu došlo k mírnému prášení proudnice a Zdeňkovi tak trvalo naplnění terče až do času 25,35 s. Po útoku sice mírné zklamání nakonec vystřídalo nadšení, protože tento čas se nepodařilo nikomu dalšímu ze startovního pole překonat.

V celkovém hodnocení soutěže to nebyly v kategorii starších žáků složité počty, protože domácí po součtu dvou prvních míst nemohli skončit jinak než na 1. místě.

Soutěž se velmi povedla i z hlediska organizačního a děkujeme všem, kteří se jakýmkoliv způsobem zapojili do příprav, průběhu a úklidu soutěže.