O pohár starosty obce Žákava 2023

14.5.2023

Od časného nedělního rána je na žákavském hasičském hřišti čilý ruch a krátce po půl 9. hodině začínají přijíždět první hasičská auta se závodníky na další kolo Radyňské ligy. Počasí od soboty nezaznamenalo výraznější změn a celý závodní den tak probíhá pod zamračenou oblohou, ze které ale naštěstí neprší. Na nic ale nečekáme a v 10 hodin již startujeme první rozběh požárního útoku kategorie mladších žáků, která čítá celkem 16 družstev.

Žákavské nejmladší závodníky čeká požární útok až jako poslední, a proto si jdou nejprve odběhnout svůj pokus na disciplíně CTIF, kde mají po včerejším nepovedeném pokusu co napravovat. Rozběh je odstartován a kapitánka Aneta si na přeskoku škrtne nohou a udělá za překážkou ukázkový kotrmelec, ale okamžitě se zvedá a běží dál, aby odstartovala zbývající závodníky, což se daří a vše vypadá velmi pěkně. Filip s Martinem opět v krásném čase plní terč pomocí džberové stříkačky a mezi tím své uzle úspěšně uvážou a odbíhají i Ema, Vojta a Viki, ale Jakub si opět vylosoval úvaz na proudnici… Martin si ještě při překonávání krátké kladiny střihne na konci také velmi pěkný kotrmelec, ale už stojí v cíli a čeká se na Jakuba, který dobíhá sice brzo, ale opět za sebou nechává chybně uvázaný uzel a opět k pěknému času 47,31 s. přičítáme tři trestné minuty a v disciplíně obsazujeme 6. místo. Opět probíhá smutek, naštvání a slzy a zase se chystáme si vylepšit náladu na požární útok. A neděle probíhá jako přes kopírák se sobotou. Požární útok běží jako po másle a oba proudaři plní nádrže svých terčů. Rychlejší je Jakub na pravém proudu s časem 29,82 s. (nejrychlejší proudař kategorie mladších), ale Vojta zastavuje časomíru v čase 31,23 s. a tento čas se řadí na první místo požárních útoků mladších žáků!

V celkovém hodnocení soutěž po součtu bodů za umístění berou z domácích závodů mladší žáci výsledné 3. místo!

Starší žáci si také odběhnou jako první svůj rozběh na disciplíně CTIF a stejně jako v sobotu předvedou excelentní výkon zakončený v čase 31,82 s. zcela ovládnout tuto disciplínu. Závod je rozběhnutý velmi slibně a teď už jen podat stejně kvalitní výkon na požárním útoku. Příprava je rychlá a tým vybíhá ke svému pokusu, Dan je poučený z předchozího dne a s plynem si hraje přesně jak je potřeba, ale Jakub je na pravém proudu nepozorný a výstřik ho opět lehce vychyluje z ideální pozice a nedaří se mu naplnit nádrž terče. Maty na levém proudu má plno v čase 25,62 s., ale Jakubovi se to daří až v čase 33,44 s. a to je obrovským zklamáním. Tento čas se podaří překonat hned 8 týmům startovního pole.

V součtu pořadí tak domácí starší žáci obsazují celkové 5. místo ze 17 družstev.

Mladší

 • Filip Šimek
 • Patricie Pitelová
 • Markéta Hrubá
 • Viktorie Dupalová
 • Martin Kašpar
 • Jakub Šlais
 • Vojtěch Vrága
 • Ema Balvínová

Starší

 • Štěpán Šimek
 • Klára Fialová
 • Vojtěch Saro
 • Eliška Vyskočilová
 • Lukáš Valeš
 • Jakub Zelený
 • Matyáš Dupal
 • Karolína Valešová

Mladší žáci: 2. místo Chlumčany, 1 . místo Želčany, 3. místo Žákava
Starší žáci: 2. místo Dnešice, 1. místo Želčany, 3. místo Nebílovy