17. ročník memoriálu V. Balvína a V. Šneberka 2022

3.9.2022

V sobotu 3. září pořádal náš sbor již 17. ročník Memoriálu Václava Balvína a Václava Šneberka v požárním útoku na 3 hadice „B“ a sklopné terče, navíc byla tato soutěž již pošesté uspořádána v rámci seriálu závodů Západočeské hasičské ligy jako poslední kolo aktuálního ročníku.

Stejně jako v loňském roce předpověď počasí přála pořadatelům a páteční přípravy probíhaly zdárně po celé odpoledne až do večera a čilý ruch byl na hřišti i v sobotu již od časného rána, aby bylo vše připraveno na příjezd soutěžních družstev, která se na hasičské hřiště u Úslavy začala sjíždět krátce po 10. hodině. Ve 12:00 hod. proběhl nástup a slavnostní zahájení soutěže, ve které bylo na startovní listině zapsáno celkem 21 mužských a 9 ženských družstev.

První si základnu začali chystat domácí muži, pro které to byl v letošním roce teprve druhý závod, ale po nezdaru na okrskové soutěži se tentokrát věnovali zodpovědněji tréninku. A tato píle se vyplatila, protože se útok podařilo rozběhnout bez zaváhání a voda se mohla tlačit hadicemi vstříc terčům, mírné prostřiky na obou proudech, ale přesto oba terče svítí a Žákavá si připisuje čas 18:98 s. (pravý proud 18:95 s.)! Velmi pěkný výsledek a velká spokojenost v táboře domácích. Čas totiž znamenal celkové 8. místo v soutěži

V kategorii mužů si nejlépe vedli kluci z únětického „áčka“, ač v celkovém hodnocení ligy neměli možnost vyskočit na první místo, zpravili si tak chuť vítězstvím za čas 17:42 s. Druzí byli kluci z Dehtína s časem 17:72 s. a na stupních vítězů je doplnila třetí Horní Lukavice za výkon 18:16 s., což ale kluky nijak nemrzelo, protože se stali celkovými vítězi ZČHL ročníku 2022.

Kategorii žen jako první rozběhly také domácí ženy, ale bohužel se jim nevyhnuly komplikace již na savicích, kde došlo ke špatnému spojení a přisátí vzduchu, mašina si trošku zaskákala na základně, než chytila správný rytmus. Lucka s Kájou na proudech tak čekaly na vodu a svůj pokus ukončily v čase 21:24 s. (pravý proud 20:10 s.) a obsadily v posledním závodě 8. místo.

Oproti mužům to v kategorii žen ještě nebylo zcela rozhodnuté a na dráze se sváděl boj mezi holkami z Poděvous a Hlubyně o celkové prvenství v lize. Před posledním závodem na tom byly lépe zástupkyně okresu Příbram z Hlubyně. V Žákavé ale zvítězily holky z Lužné za čas 17:41 s. Na druhé místo dosáhly zmiňované Poděvousy s časem 17:66 s., které si tím zajistily velmi důležité body do celkového hodnocení a o jeden pouhý bod tak přeskočily Hlubyni, která v závodě vinou pravé proudařky a jejího prostřiku v hodnotě 20:03 s. obsadila 5. místo. Třetí místo ze Žákavé si odvezly holky ze Štítar za čas 18:65 s.

Před slavnostním vyhlášením výsledků závodů ještě proběhlo z ruky starosty obce Milana Polívky předání čestných uznání starším žákům SDH Žákavá za reprezentaci obce na mistrovství ČR v Hradci Králové, kde žákavští žáci obsadili při své premiérové účasti 3. místo.

V rámci ročníku 2022 bylo v ZČHL dobojováno a žákavští se po odjezdu družstev pustili do přestavby dráhy a přípravy hřiště na noční soutěž…

SDH Žákavá – muži: Jakub Diviš – koš, Milan Polívka – savce, Václav Fiala ml. – stroj, Libor Valeš – béčka, Josef Hora ml. – rozdělovač, Petr Kašpar – levý proud, Václav Mencl ml. – pravý proud

SDH Žákavá – ženy: Julie Hladíková – koš, Anna Šlejsková – savce, Karolína Hamplová – stroj, Veronika Tothová – béčka, Michaela Hamplová – rozdělovač, Karolína Přibáňová – levý proud, Lucie Hoblová – pravý proud