16. ročník Memoriálu Václava Balvína a Václava Šneberka 2021

4.9.2021

V sobotu 4. září žákavští hasiči uspořádali již 16. ročník memoriálu V. Balvína a Václava Šneberka v požárním útoku dle pravidel požárního sportu. V letošním roce tato soutěž již počtvrté zařazené do seriálu prestižní Západočeské hasičské ligy. Oproti několika předchozím letům konečně pořádajícímu sboru přálo i počasí a všechny závodníky přivítalo velmi příjemné slunečné počasí babího léta.

Již brzy před polednem se na hasičské hřiště u řeky Úslavy sjížděly týmy z různých koutů západních Čech a chystaly své náčiní, aby zabojovaly o co nejlepší umístění v 10. kole letošního ročníku ZČHL. Na startovní listině se tak zapsalo celkem 20 týmů mužů a 8 týmů žen.

O první útok dne se postarali domácí muži, kteří těsně před závody museli řešit absenci levého proudaře, ale naštěstí se podařilo sehnat záskok v podobě Adama Bíny z SDH Drahkov. Bohužel družstvo již nestihlo absolvovat ani jeden trénink a tak se na start závodu ZČHL postavilo ke svému úplně prvnímu útoku v roce 2021. Start se povedl bez problémů a základna s rozvahou klapla bez sebemenšího zaškobrtnutí, hadice natažené, voda se dere kupředu, ale bohužel levého proudaře potrápila prášící proudnice a časomíru se mu tak podařilo zastavit až v čase 24,51 s. (pravý proud 19:85 s.). Výsledný čas tak stačil v celkovém hodnocení až na nebodované 16. místo.

V kategorii mužů se ale nedařilo ani průběžnému vedoucímu týmu ZČHL z Únětic, kterým sice pravý proudař srazil terč v čase 16,96 s., ale prostřik druhého proudu ukončil útok až v čase 18,82 a to stačilo jen na 6. místo. Na stupně vítězů se dostala na třetím místě Horní Lukavice s časem 17,92 s, druhou příčku obsadil k velkému překvapení všech v letošní sezoně se trápící Bolkov s časem 17,85 s., kdy tento čas byl shodný s prvním Bezděkovem pod Třemšínem, ale o vítězi žákavské soutěže rozhodl rychlejší druhý proud, kterého dosáhl pravý proudař z Bezděkova s časem 16,86 s.

Kategorii žen zahajovaly žákavské ženy. Bohužel se na jejich výkonu podepsala zřejmě nervozita z domácí soutěže a smůlu si vybralo hned několik členek týmu a tečkou za nevydařeným útokem byl špatný náběr vody, která se tak nedostala dále do hadicového vedení a holky si zapsaly své letošní první NP za nedokončený pokus.

Kategorii žen ovládly holky z Hradce s časem 17,51 s., které si tak upevnily i vedení v celkovém hodnocení seriálu ZČHL. Na druhém místě s časem 18,25 s. skončily ženy z Únětic a třetí příčku obsadila děvčata z Poděvous s časem 20,57s.

Žákavá muži:                                                    Žákavá ženy:

koš: Jakub Diviš                                               koš: Julie Hladíková
savce: Libor Valeš                                           savce: Anna Šlejsková
stroj: Václav Fiala ml.                                   stroj: Karolína Hamplová
béčka: Petr Kašpar                                         béčka: Veronika Tothová
rozdělovač: Josef Hora ml.                         rozdělovač: Michaela Hamplová
pravý proud: Václav Mencl ml.                 pravý proud: Lucie Hoblová
levý proud: Adam Bína                                 levý proud: Karolína Přibáňová