ZPV Dnešice

9.10.2021

V sobotu 9. října 2021 uspořádali v Dnešicích členové místního SDH společně s radou mládeže okresu Plzeň-jih závod požárnické všestrannosti, který je podzimním kolem celostátní hry Plamen. Mrazivé ráno s postupně se rozpouštějící mlhou čekalo na 16 družstev mladších a 28 družstev starších žáků. Ze Žákavé se závodu zúčastnilo pouze jedno družstvo mladších žáků, protože druhé ze závodu vyřadila nemoc jedné ze závodnic. Žákavští starší žáci měli ve své kategorii zastoupení dvou družstev. Všechna žákavská družstva startovala ještě před 10. hodinou a nejprve je čekala disciplína štafeta požárních dvojic. Mladším se štafeta nepovedla, tak jak se dařilo na trénincích, ale čas 79,34 s. by stačil na celkové 2. místo. Bohužel Jakub Šlais uspěchal svůj start a k času se připočítalo 10 trestných vteřin, což posunulo štafetu v celkovém hodnocení až na 6. místo.

Starším žákům se dařilo již o poznání lépe! Pokus rychlejší štafety měl hodnotu 55,66 s. a tento čas nenašel ve zbytku startovního pole žádného přemožitele a starší si tak připsali celkové první místo v této disciplíně.

Jako první žákavské družstvo se na start „braňáku“ postavili starší žáci a svůj závod začali již velmi dobře na první disciplíně střelba ze vzduchovky, kde se podařilo srazit 12 z celkových 15 terčů. Takový výsledek se nepodařil nikomu jinému ze zbývajících 27 družstev! Navíc se tato hlídka na dalších stanovištích vyhnula jakýmkoliv trestným minutám a trať dlouhou 3,8 km proběhla za 28 min. a 32 s., což byl nejrychlejší čas ze všech družstev tohoto závodu. Bylo tedy více než jasné, že toto družstvo bude v celé soutěži nejlepší a toto se i potvrdilo dle oficiálních výsledků.

Druhá hlídka starších žáků se již trestným bodům nevyhnula a k 6 minutám ze střelby musela ještě připočíst ke svému času dalších 5 minut za špatně určený azimut na stanovišti topografie. Trať tato hlídka absolvovala za 40 min. a 25 s. V celkovém hodnocení to znamenalo pěkné 7. místo.

Jediná hlídka žákavských mladších žáků si s první disciplínou poradila také nad očekávání dobře a 7 trestných minut bylo nejméně z jejich kategorii na tomto stanovišti. Bohužel ale připsali ještě 3 trestné minuty za špatně uvázaný uzel a další 3 minuty za nepřekonání vodorovného lana. Na závěr svého běhu ještě hlídka chvíli bloudila a do cíle se tak dostala za 47 min po odstartování. Očekávání nebyla veliká a o to větším překvapením byly oficiální výsledky, podle kterých tato hlídka obsadila celkové 2. místo v závodě požárnické všestrannosti.

Začátek aktuálního ročníku hry Plamen žákavským tedy vyšel pěkně a snad v tomto budou pokračovat i v jarní části v roce 2022.

starší žáci – hlídka 1: (zleva) Zdeněk Hora, Ondřej Fiala, Klára Fialová, Štěpán Šimek, Lukáš Valeš
starší žáci – hlídka 2: (zleva) Valerie Zahradníková, Jakub Zelený, Matyáš Dupal, Eliška Vyskočilová, Daniel Vaneš
mladší žáci: (odzadu) Miloš Zahradník, Markéta Šimková, Karolína Valešová, Jakub Šlais, Vojtěch Vrága