Chouzovský rybník 2023

22.4.2023

Po snad stále nekončící zimě se i naši mladí hasiči dočkali svých prvních závodů v tomto roce a světe div se, po propršených dnech se na všechny od sobotního rána v Chouzovech u rybníka smálo slunce. Dráha a celé její okolí sice byly po vydatných deštích velmi měkké a podmáčené, ale samotná dráha štafety CTIF, kterou pořadatelé rozměřili na hrázi rybníka, a požárního útoku byly nachystané na skvělé závody.

S ohledem na počasí byla příprava především ostrých rozběhů požárního útoku téměř nulová. Družstvo našich mladších žáků navíc v týdnu před závody začala doslova kosit nemoc za nemocí a na posledním tréninku před závody se sešlo jen šest dětí. Nedalo se nic dělat a do týmu byl povolán Josef Hora nejml, který byl ve čtvrtek přihlášen do evidence SDH a v sobotu ráno nasedl společně s ostatními do dodávky směr Chouzovy.

Na startovní listině bylo 17 starších a 11 mladších družstev. První rozběhli starší žáci štafetu CTIF a ti naši na svůj pokus nečekali dlouho. Patřilo jim startovní číslo tři. Na žádném úseku nedošlo pochybení ani zaškobrtnutí, i když běh mohl být rychlejší. Dosažený čas 63,75 s v disciplíně nenašel přemožitele a Žákavácí si zapsali bod za první místo a již se přesouvali na základnu požárního útoku. Příprava proběhla rychle a všichni stojí na startu, signál startéra a běžíme! Základna cvaká jako skvěle promazaný stroj a Štěpán již nalévá vodu do stroje. Dan na nic nečeká a pod plným plynem žene vodu dopředu. Bohužel Jakub na pravém nestíhá včas zakleknout a proud ho mírně vychýlí z osy, ale nakonec silný proud přepere a zastavuje časomíru na čase 18,60 s. To není rozhodně nejlepší výkon, ale nikomu z ostatních týmů se nepodaří svůj požární útok dokončit v čase pod 20 vteřin a Žákavá zapisuje svůj další bod do celkového hodnocení. Počty na konci soutěže jsou tedy zcela jednoduché a starší žáci Žákavá si odvážejí medaile, dort a ceny za 1. místo!

Mladší žáci také začínají štafetou a žákavští startují jako druzí. Po výše uvedených strastech nejsou ambice nijak veliké a pokyn pro závodníky zní jednoduše „dokončit bez trestných bodů“. Štafeta ale šlape velmi pěkně včetně benjamínka na volném běžeckém úseku, ostatní závodníci si již počínají jako staří mazáci a největší pochvalu zaslouží Viki na hadicích, která předvede perfektní zapojení, kterou pouze lehce zbrzdila vytrhnutá proudnice těsně před cílem, ale i tak zastavuje časomíru na hodnotě 92,75 s. Což je na chlup stejný čas jako u předchozích Chlumčan. V družstvu zavládlo nadšení a převeliká spokojenost. O to větší je nadšení, když tento čas nikdo další ze startovního pole nepřekoná a mladší mají z disciplíny jeden bod. Před požárním útokem panuje lehká nervozita, protože jde o hodně. Vše připraveno, všichni na startu a jde se na to. Základna opět bez chyby, koš na savci už se noří do vody a ta si klestí svoji cestu hadicemi až k terčům, které sráží v čase 23,11 s., a v žákavském táboře opět zavládla obrovská spokojenost s výkonem! Ale útoky jsou teprve na svém začátku a tak netrpělivě čekáme… a čekáme a čekáme a nikomu se nedaří žákavskému času přiblížit! Mladší tedy po vzoru svých starších kolegů opanují obě disciplíny a stejně jako starší berou v závodě 1. místo!

mladší žáci:

• Filip Šimek