Chouzovský rybník

8.5.2016

Vlevo nahoře: Eliška Š., Adam S., Štěpán Š., Lucie H., Lukáš V., Dominika Š., Aleš H., Nicol P., David Č., Julie H., Daniel B.
Vlevo dole: Ondřej F., Zdeněk H., Alex V., Daniel V., Petr V., Matěj Č.

V neděli 8. května v 9:15 hodin se sešli mladí hasiči ze Žákavé před hasičskou zbrojnicí, aby vyrazili na další závody ze série ligy mladých hasičů Plzeň-jih. Tentokrát vyrazili do nedalekých Chouzov. Počasí již od rána slibovalo, že bude pěkný den a všichni věřili, že to tak bude i s výsledky závodů.

Závody v Chouzovech jsou stejně jako všechny závody ligy složeny ze dvou disciplín. První disciplínou je požární útok dle pravidel hry plamen prováděný na sklopné terče. Druhá disciplína je rozdělena na dvě části, kdy v první musí velitel týmu po odstartování překonat bariéru „okno“, během toho stisknout tlačítko umístěné na bariéře vedle okna, oběhnout kužel, vrátit se zpět přes okno a vedle bariéry na stojan postavit pyramidu ze 6 plechovek. Poté se postaví před bariéru a povelem „vpřed“ odstartuje druhou část družstva tvořenou třemi členy, která vyběhne ze startu k džberové stříkačce a jejím úkolem je v co nejkratším čase srazit všechny plechovky. Po sražení poslední plechovky se zastaví čas. V kategorii mladších žáků je pouze úprava, že velitel nepřekonává bariéru „okno“ ale tuto pouze oběhne, oběhne kužel a poté staví plechovky. Tuto disciplínu absolvují dvě družstva a časy obou se sčítají.

Mladší žáci ze Žákavé závody začali požárním útokem a na trať vyběhli jako třetí družstvo. Během přípravy byla znát mírná nervozita, ale po odstartování všichni členové týmu na vše okolo zapomněli a věnovali se plně svým postům. Koš na savci byl v kádi, hadicové vedení nataženo až k čáře nástřiku a voda se drala vstříc terčům. Během útoku foukal mírný vítr, který proudařům neumožnil lepší zamíření, ale i přesto se podařilo terče srazit poměrně rychle a časomíra se zastavila na čase 28,70 s. Tento čas stačil v hodnocení požárních útoků na 7. místo a v týmu zavládla spokojenost s úspěšně splněným útokem.

Poryvy větru postupně zesilovaly a s tím rostly i obavy z druhé disciplíny, neboť silný vítr velmi ovlivňoval srážení plechovek džberovkou. První družstvo odstartovalo a větru se očividně nebálo, protože dosažený čas 26,74 s byl nejlepším pokusem této disciplíny v kategorii mladších. Druhé družstvo mělo s větrem již větší potíže a plechovky se podařilo srazit v čase 44,53 s a celkový čas po součtu znamenal v této disciplíně 6. místo.

Po součtu umístění z obou disciplín se celkově umístilo žákavské družstvo mladších žáků na pěkném 6. místě. Toto umístění je především příslibem do nadcházejících závodů.

Starší žáci zahájili závody na disciplíně se džberovkou a dařilo se jim zde velmi dobře, první družstvo dosáhlo času 29,22 s a druhé 28,12, což v součtu znamenalo průběžné 2. místo v soutěži. O vše šlo starším žákům v požárním útoku. Zde bohužel došlo k podklouznutí jednoho závodníka při náběhu na základnu, což jej zdrželo a výsledný čas 27,83 s byl dost za časy, kterých tým běžně dosahuje. I přes tuto komplikaci tým v požárním útoku skončil na 5. místě a po součtu umístění z obou disciplín to znamenalo velice pěkné 3. místo v dnešním závodě!