Okresní kolo hry Plamen 2023 – Nepomuk – mladší žáci

21.5.2023

Je nedělní ráno okolo půl 8. a u hasičárny se začínají scházet členové družstva mladších žáků, přepočítat, nikdo nechybí, nasedáme do dodávky a vyrážíme směr Nepomuk co nejlépe napodobit sobotní úspěch našich starších kolegů v okresním kole hry Plamen. Již při příjezdu na hřiště je oproti sobotě velmi příjemná teplota a sluníčko začíná pěkně hřát. Připravujeme si zázemí a chystáme se na nástup, po kterém se jdeme chystat na zahajovací disciplínu – štafetu CTIF. Stejně jako starší žáci mají žákavští mladší startovní číslo 1.

Tréninky probíhají rychle a bez problémů, všechno přeci umíme. Start prvního rozběhu a Jakub je na žebříkové stěně neskutečně mrštný a rychlý a štafeta pěkně šlape na dalších úsecích bez větších zaškobrtnutí. Bohužel Viky na závěrečném úseku podklouzne před hadicemi, které si porazí a tím se zdrží při jejich zapojování a cílovou bránu protíná v čase 87,14 s. – po prvním kole 3. nejlepší čas. Druhý pokus vypadá opět velmi pěkně a mohl by přinést zlepšení času, Viky tentokrát zapojuje bez komplikací, ale lehce se zasekne při dobíhání do cíle. Zlepšení na 86,14 s. je dobré, ale na posun v pořadí nestačí a připisujeme si 3 body za umístění.

Následuje štafeta požárních dvojic. Pro závadu na časomíře je tato disciplína měřena na stopky, ale to nás nemusí moc zajímat, potřebujeme podat co nejlepší výkon. Bohužel se to nedaří již při připojování hadice na hydrant, kde dává Markét napoprvé spojku pouze na jeden zub a tím se výrazně zdrží. V další dvojici Viky podkluzuje u obíhání mety, na kterou padá a vyslouží si tak 10 trestných vteřin k jinak pěknému času 74,47 s. Druhý rozběh je pomalejší za 81,56 s. a také připisuje 10 s. Počítá se tedy čas 84,47 s., který je třetím v disciplíně.

Vše šlape svižným tempem a my už jdeme na tréninky štafety 4×60 metrů. Zde opět stavíme dva rozběhy. Již při tréninku ale padají oba dva závodníci při přeskoku překážky a rychle vymýšlíme ideální řešení. Naštěstí se nezranil ani jeden a mohou běžet. Při závodu ale půjdou přes překážku s dotykem, pomaleji ale na jistotu. Je tu start prvního rozběhu a Jakub letí přes kladinu, jako by tam ani vůbec nebyl, předává Vojtovi, který překážku překonává až zbytečně moc na jistotu a trvá to dlouho, Markéta se zase na přenosu hasicího přístroje rozhodne, že odložení přístroje provede zcela jinak než má natrénováno a ztrácí tak další vteřiny, Ema na závěrečném úseku zapojuje hadice pěkně, ale poté k rozdělovači spíše jde, než běží, a opět ztrácíme a časomíra se zastavuje na hodnotě 65,05 s. Druhý rozběh pěkně zahajuje Martin, předává Anet, která si s překážkou poradí sice na jistotu ale ve slušném tempu, svoji smůlu si tentokrát vybírá Filip, kterému se nepovede uchopit hasicí přístroj napoprvé a musí se vracet a po jeho odložení se ještě pro jistotu zastaví a kontroluje, zda opravdu stojí, Viky na hadicích nijak nezaváhá, ale čas prvního rozběhu se vylepšit nedaří. I přesto obsazujeme v této štafetě celkové 2. místo za SDH Vrčeň.

Trenérská dvojice přežila třetí infarkt a chystá se na požární útok CTIF, kde si v rámci tréninku vyzkoušíme téměř celou trať a vše je nachystané k nejlepšímu výkonu. Zahajovací hlášení a je odstartováno, hadicové vedení je tvořeno ve slušném tempu a Filip již pumpuje se džberovkou ze všech sil, jeho parťák Martin se plně soustředí na plnění terče a ten se rozsvítí společně s posledním závodníkem odbíhajícím od vázání uzlů, vše tak vypadá velmi slušně a závodníci se řadí u kapitána Anet a pokus je ukončen v čase 60,64 s.! Bohužel poslední dobíhající Filip se postavil na špatnou pozici a připisujeme k času 10 s., Filip navíc nepřeskočil „vodní příkop“ a tedy dalších + 10 s., aby toho nebylo málo, na hadicovém vedení jsou napočítána celkem dvě přetočení, takže dalších + 10 s. Výsledný čas 90,46 s. není už tak pěkný a my jdeme rychle zjistit, kde se staly hlavní problémy a na druhé kolo je odstranit. Druhý pokus vypadá velmi pěkně a po ukončení stojí všichni závodnici tak, jak mají. Časomíra ukazuje 64,21 s. ale k tomuto naskakuje + 10 s. za špatně uvázaný uzel od Vojty a ještě + 10 s. za nepřeskočení „vodního příkopu“ ze strany Emy. Celkový čas tak nakonec vylepšujeme na 84,21 s., což je i přes zbytečné trestné vteřiny bezkonkurečně nejlepší čas disciplíny a poprvé ten den zapisujeme 1 bod za pořadí.

Již nás čeká závěrečná disciplína závodního dne a tou není nic jiného než požární útok. Dráhy na dvě základny a jedny terče zůstaly

stejné jako u starších žáků, a proto si procházíme trať a vše důkladně probíráme a zkoušíme. Vše je nachystané, základna připravená, stroj běží a my stojíme na startu. Útok se rozbíhá pěkně, jen Filip dává koš až na podruhé, ale i přesto jde voda z mašiny ve slušném čase, na rozdělovači ale přichází komplikace v podobě napojení spojky pravého proudu jen na jeden zub, strojník tedy zavírá přední kohout čerpadla mašiny a ubírá plyn. Filip na koši si to bohužel vyloží jako konec pokusu a zvedá koš z vody, což znamená pro první kolo neplatný pokus. Před druhým pokusem se zdá mašina v ne zcela ideální „kondici“ a o trenéra Josefa se pokouší další infarkt (už několikátý ten den), ale ze strany pořadatelů je uklidněn, že je vše v pořádku. A jdeme na to! Filip tentokrát dává koš rychle a na první dobrou, mašina si dává s vodou trošku na čas, ale podaří se a je úspěšně na terčích ve 22. vteřině a začíná plnění nádržek, které se Jakubovi i Vojtovi daří a časomíru zastavují v čase 28,13 s. a potvrzují tak svoji skvělou formu v požárních útocích z posledních závodů. Tento čas nikdo nepřekonává a z královské disciplíny požárního sportu si tak připisujeme další jedničku.

Čekání na vyhlášení je nekonečné a my balíme věci a skládáme je do dodávky. Během toho již chodí první gratulanti a my moc nechápeme. Po vyvěšení oficiálních výsledků je nám již jasno. Mladším žákům se podařilo, stejně jako jejím starším kolegům den před tím, vyhrát okresní kolo hry Plamen a postupují tak na krajské kolo do Plzně, které bude probíhat v sobotu 10. června na atletickém stadionu na Světovaru. Po nástupu ověšeni zlatými medailemi a pohárem vyrážíme k domovu odpočinout si po náročném víkendu a načerpat síly na nadcházející zátěž.

Závěrem chceme poděkovat za oba dva dni všem z řad pořadatelů z okresního sdružení, rozhodčích i domácího sboru – ještě jednou obrovská pochvala pro bufet. Stejně patří dík všem rodičům a fanouškům, kteří přijeli podpořit naše mladé hasiče přímo na místo, nebo alespoň drželi palce na dálku. V neposlední řadě děkujeme všem našim závodníkům a slibujeme jim ještě spoustu tvrdých tréninků, skvělých výkonů a zábavy!

mladší žáci:

Filip Šimek

Martin Kašpar

Patricie Pitelová

Jakub Šlais

Vanessa Pitelová

Vojtěch Vrága

Markéta Hrubá

Ema Balvínová

Viktorie Dupalová

Aneta Zelená