Okresní kolo hry Plamen 2023 – Nepomuk – starší žáci

20.5.2023

Předposlední víkend v květnu znamená pro naše mladé hasiče boj v okresním kole celostátní hry Plamen a v kategorii starších jde o obhajobu loňského prvenství a postup na krajské kolo. Soutěž pořádá okresní sdružení hasičů Plzeň-jih za technické podpory SDH Nepomuk na hřišti u nepomucké základní školy. V sobotu ráno se sjíždí celkem 10 družstev v kategorii starších a za chladného, podmračeného a velmi větrného počasí jsou závody zahájeny slavnostním nástupem.

Dráha pro štafety byla na závody upravena novou vrstvou antuky a vše bylo připraveno na zahájení. Za zmínku rozhodně stojí občerstvení zařízené ze strany domácího SDH Nepomuk. Skvěle vybavený bufet s širokým výběrem jídla k ideálnímu uspokojení dětí i dospělých a vše skvěle zorganizované, takže všeho byl dostatek a obsluha vše stíhala bez výraznějších front a čekání.

První se rozbíhá štafeta 4×60 metrů a naši borci se startovním číslem 1 zahajují svůj rozběh ve vnější dráze společně s SDH Vrčeň. Chladné počasí se lehce podepisuje na rychlosti všech členů rozběhu, nedochází ale k žádnému zásadnímu pochybení a dosažený čas 44,16 s. není vůbec zlý. Druhému rozběhu se tento čas nepodaří překonat. Stejně tak jej nepřekonává ani nikdo další ze startovního pole a Žákaváci si připisují první jedničku.

Následuje štafeta požárních dvojic. Opět ne zcela oslnivý výkon zakončený časem 55 s. a na obou rozbězích zůstávají ležet nedotažené hadice na čáru odložení? A to Jakub zabral, až porazil hydrant! Kontrola dráhy, nové přeměření a nový pokus pro Žákavou. Tentokrát předvádíme standardní výkon a lepší štafeta zapisuje čas 52,93 s., který opět nenachází přemožitele a další jednička.

Štafeta CTIF zaznamenala od loňského roku v našem družstvu výrazný progres a očekávání byla tedy vcelku veliká. Plán byl odběhnout první pokus v klidu a na jistotu slušného času. To se nám daří a dosažený čas 60,24 s. je uspokojivý, ale umíme to lépe. Na druhé kolo tedy zní jasný pokyn „jít na risk a čas zlepšit!“ Jakub na přenosu hadice ale ve velké rychlosti posílá hadici mimo podložku a Luky na závěrečném úseku bojuje trošku se spoji a překonání času prvního kola se tak nezdaří. Přesto obsazuje Žákavá i v této disciplíně první místo.

Předposlední disciplínou sobotního dne je útok CTIF. Nám opět patřil první rozběh a vcelku se vydařil, dosažený čas 45,38 s. je z kategorie „slušný“. Bohužel na hadicích jsou dvě přetočení a tedy k času + 10 trestných vteřin. Probíhá rychlá analýza problému a do druhé pokusu jdeme s tím, že vše bude již zcela bez trestných vteřin. Čistý čas je totožný s prvním kolem, ale již před ukončením disciplíny víme, že nás čeká 10 trestných vteřin za dotyk čáry nástřiku u džberovky, protože Markét podkluzuje těsně před čárou, následuje 10 trestných za předčasné ukončení pokusu ze stran kapitána Elišky a vše završuje Maty a jeho + 10 s. za špatně uvázaný uzel. To se nepovedlo teda vůbec a počítá se čas prvního rozběhu, který je i s trestnými vteřinami bezkonkurenčně nejlepší.

Poslední je na pořadu dne požární útok, který se ale našim starším žákům letos na jaře úplně nedaří. Snažíme se na to nemyslet a po technických problémech s terči a časomírou konečně vybíháme ke svému pokusu. Vše se daří výborně a voda je již na terčích, ale Maty na pravém proudu plní svůj terč až do času 26,50 s. a s tímto není úplně spokojenost. Ale máme před sebou ještě druhý pokus a šanci na zlepšení. Bohužel Matymu se drží smůla na proudnici a i při druhém pokusu lehce prostříkává na čas 27,13 s. Počítá se tedy čas prvního kola, který je ale až třetí nejlepší. V poslední disciplíně tedy ztrácíme neporazitelnost.

To nás ale nikoho nemusí moc trápit, protože počty jsou to vcelku jednoduché a v součtu bodů za umístění máme celkem 7 bodů a to je nejméně ze všech zúčastněných družstev a starší žáci SDH Žákavá tak po roce obhajují první místo v okresním kole hry Plamen a postupují na kraj!

Klára Fialová

Eliška Vyskočilová