Okresní kolo hry Plamen – Nepomuk

3. – 4.6.2017

Vrcholný závod žákavských mladých hasičů proběhl o prvním červnovém víkendu na hřišti v Nepomuku. Obě družstva se na závod připravovala velmi pečlivě, protože si z podzimní části nesla druhá místa a výsledky z dosavadního průběhu sezony slibovaly dobré umístění. Soutěž byla rozdělena do dvou dnů, kdy v sobotu své síly poměřila družstva starších a v neděli pak mladších žáků.

         Sobota byla stejně jako předchozí dni velmi teplá a plná slunce. Naše družstvo zahájilo soutěž disciplínou štafeta CTIF, kde první rozběh dosáhl času 77,04 s., druhý ovšem dokázal cílovou branku proběhnout v čase 70,56 s. a to znamenalo 3. místo v této štafetě. Pěkný výsledek hned na začátek! Další disciplínou byla štafeta 4×60 m. Zde se nepovedl rozběh první naší štafety, kde závodníkovi na třetím úseku upadl hasicí přístroj, který zpátky nepostavil a to znamenalo pro tento rozběh NP. Druhý rozběh už si počínal dobře a časomíru zastavil na hodnotě 49,91 s., což byl 4. nejlepší čas této disciplíny. Třetí disciplínou závodů byl pro naše družstva méně oblíbený požární útok CTIF, kde družstvo dostalo 25 trestných vteřin za nepřekonání překážky a vykročení z dráhy jedním závodníkem. Trestné vteřiny tak „nastavily“ výsledný čas na 90,03 s., který stačil na 5. místo v útoku CTIF.  Po tomto přišla na řadu silná disciplína starších žáků, kterou je štafeta požárních dvojic. A to družstvo opravdu potvrdilo a v lepším rozběhu zaznamenali rozhodčí výsledný čas 61,98 s., který se nepodařilo žádnému jinému družstvu překonat! Poslední disciplínou závodního dne byl požární útok prováděný na nástřikové terče. První pokus byl rozvážný a stejně rozvážně přidala plyn i strojnice a terče se tak podařilo naplnit v čase 34,94 s., což nebyl špatný čas, ale umíme to i podstatně lépe. V druhém pokusu už vše proběhlo dobře až na mírné zaváhání pravé proudařky, která naplnila svůj terč o něco později a časomíru tak zastavila na čase 28,15 s.  V poslední disciplíně to stačilo na 4. místo. Probíhala chvíle nervozity a sčítání bodů za umístění v jednotlivých disciplínách a pak už jen radost a velké nadšení. Družstvo starších žáků si udrželo umístění z podzimu a v okresním kole dosáhlo na stříbrné medaile na druhém místě!

         Nedělní ráno bylo úplně jiným dnem než sobota. Při srazu u hasičárny mladší žáky přivítal déšť. Mírné dešťové přeháňky pak provázely skoro celý závodní den. Mladší žáci startovali do závodu také z druhé pozice a jako první se postavili na start štafety 4×60 m. První rozběh zaběhl pěkný čas 70,48 s., druhý rozběh zabral ještě o něco více a po velmi pěkném výkonu proběhl cílovou brankou v čase 58,06 s. Velmi pěkný čas a 3. místo v této disciplíně. Poté se rozběhl požární útok CTIF, který byl v letošním ročníku nově zařazen i pro kategorii mladších žáků. Jedná se o poměrně složitou disciplínu, ale podařilo se ji natrénovat poměrně dobře. Bohužel došlo k většímu zdržení dvou členů družstva při vázání uzlů a k času bylo připočteno ještě 30 trestných vteřin za nepřekonání překážky (2 m široký „příkop“) a zákruty na hadici. Nutno podotknout, že trestné vteřiny našeho družstva byly jedny z nejmenších ze všech družstev. Dosažený čas znamenal 5. místo v disciplíně. Následovala štafeta požárních dvojic. Ani zde se družstvu nevyhnuly problémy a dosažený čas 84,60 s. stačil opět na 5. místo. Poslední disciplínou závodního dne byl požární útok na nástřikové terče. Útok se v posledních závodech družstvu velmi dařil, a proto byly do této disciplíny vkládány velké naděje na pěkný čas. Bohužel se těsně před útoky začalo zhoršovat počasí, zapracovala asi i nervozita a přemotivovanost, kdy trenér družstva obsluhující stroj se se svými svěřenci moc nepáral a vodu do hadic poslal brzy. Důsledkem toho nestihli proudaři doběhnout až k čáře nástřiku a výsledný čas 39,19 s. byl velmi daleko za běžnými časy žákavského družstva. Zbývala už jen naděje na druhé kolo útoků. Zde ovšem nestihl být pravý proudař včas na místě a terč se mu povedlo naplnit až v čase 40,02 s. Do hodnocení se tak počítal čas z prvního kola, který ale stačil pouze na 9. místo v požárních útocích. Tento výsledek pak srazil v celkovém hodnocení žákavské družstvo až na 4. místo v okresním kole. Ani toto umístění ale není špatným výsledkem a je alespoň na čem pracovat a co zlepšovat.

         Obě družstva čeká ještě poslední závod letošní sezony, který proběhne 25. června v Dnešicích.

starší žáci:                                                mladší žáci:

Julie Hladíková                                        Štěpán Šimek

Nicol Polívková                                       Klára Fialová

Daniela Šimková                                     Daniel Vaneš

Lucie Vrbová                                            Petr Vaneš

Aleš Hobl                                                  Ondřej Fiala

Lucie Hoblová                                          Zdeněk Hora

Dominika Šimánková                          Lukáš Valeš

Daniel Bruha                                            Eliška Šimánková

Ondřej Schiffner                             Jakub Zelený