Soutěž Blovice – děti

15.10.2022

V polovině října v sobotu 15. října začala mladým hasičům nová sezona prvním závodem nově vzniklé Radyňské ligy na tradičním místě v Blovicích v areálu sokolovny a hasičské zbrojnice. A žákavští mladí hasiči u toho rozhodně nemohli chybět a do závodu nastoupily dvě hlídky mladších a dvě hlídky starších žáků. Soutěž s dlouholetou tradicí vychází z úkolů závodu požární všestrannosti a je obohacena o štafetu požárních dvojic. Několik dní trvající příjemné počasí babího léta ale v noci z pátku na sobotu vystřídal déšť, který vydržel po většinu sobotního dopoledne.

Nám to ale nikterak nevadilo a snažili jsme se všichni plně koncentrovat na začátek závodu. Po rychlé poradě vedoucích byl závod krátce po 9. hodině odstartován prvními rozběhy štafety požárních dvojic, o které se postarala nejprve kategorie mladších.

Žákavská hlídka mladších s označením 1 si již chystá své náčiní na „dvojičky“, travnatá dráha je velmi mokrá a měkká, kapitánka Ema lehce zaskočena hlasitým výstřelem startovní pistole odstartuje, rychle ke kuželu, na jistotu okolo a v plné rychlosti zpět do cíle, vybíhá Vojta s Markét a předání hadice, připojení na hydrant i proudnice klapne a oba dva už pádí od kuželu do cíle, vybíhá poslední dvojice, Viky stahuje hadici a Kuba už si chystá hadici a ve slušném tempu motá, lehce se zasekne při domotání hadice, ale již jí drží v náručí a probíhá cílovou brankou! Na horší podmínky slušný čas 79 s. a na konci velmi milé druhé místo v disciplíně.

Pokračujeme na další stanoviště – střelba ze vzduchovky. Tato se nám prozatím moc nedaří, ale o to více jsme všichni překvapeni, když na střelnici zůstává stát 8 špalíčků, což je velmi dobrý výsledek! Následuje topografie – bez chyby! Určování hasební prostředků – bez chyby! Uzlová štafeta, před kterou zavládne mírná nervozita, ale po odstartování všichni pracují velmi chladnokrevně a zakončují ji v suverénně nejlepším čase celé kategorie mladších za 73 s.! Zbývá už jen určení technických prostředků – bez chyby! A poslední zdravověda – bez chyby! Parádní výkon a spokojenost trenérů i závodníků.

Hlídka s označením 2 byla složena ze závodníků s minimem, anebo žádnými, závodními zkušenostmi a byl to tedy takový křest ohněm! Kapitánkou na „dvojičkách“ byla Vanessa, která svůj úsek proběhla na jistotu, hadice se chopila Aneta a Patricie jí sekundovala s proudnicí, vše zapojeno a nataženo na čáru a vybíhá poslední dvojice, Martin rychle stahuje hadici a Filip se pouští do motání, což se mu ale v závěru úplně nepovede a vybíhá do cíle s nedomotanou hadicí, za což obdrží k času navíc 10 trestných vteřin. Chuť si ale hlídka napraví na střelnici, kde po jejich řádění zůstává stát pouhých 5 špalíků, což je nejlepší výkon kategorie mladších! Topografie – bez chyby, hasební prostředky – Vanessa zpanikaří a dvě špatné odpovědi, Uzlová štafeta – Filip zmatkuje a neuváže úvaz na proudnici a Patricie si nedokáže poradit s plochou spojkou, takže k jinak pěknému času 1 minuta 48 s., bylo připočítáno 6 trestných minut. Určení technický prostředků již v klidu a bez chyby a závěrečná zdravověda také bez chyby. Závodní křest proběhl úspěšně.

Den ubíhá a počasí se umoudřuje, když se na start štafety staví žákavští starší žáci z hlídky 1. Protřelí mazáci jsou pod velkým tlakem, protože se od nich očekává prvotřídní výkon. Výstřel startovní pistole a Eliška peláší ke kuželu a zase zpět, vybíhá Štěpán s hadicí a Jakub s proudnicí a rychlost zapojení je neuvěřitelná a kluci už se vrací zpět do cíle, Klára již vybíhá, aby přeložila hadici Lukymu, který se v neuvěřitelném tempu vrhá do motání, které se mu ale nepovede a oko uprostřed hadice je moc velké a hlídka si k parádnímu času 54 s. musí připočítat 10 trestných vteřin. Výsledných 64 s. je i přesto v konkurenci dalších 31 hlídek druhý nejlepší. Na střelnici zůstávají stát 4 špalíky, což není sice špatné, ale umíme to i lépe. Smůla se Lukyho drží i na topografii, kde chybuje na určení azimutu a další ztráta hlídky. Na hasebních prostředcích je již vše v pořádku, uzlová štafeta je nejrychlejší z celého dne v hodnotě 38 s. navíc bez chyby, stejně jako poslední dvě stanoviště.

Závod už ze žákavských čeká jen na druhou hlídku starších žáků. Kapitánka Markét rychle a v klidu odbíhá svůj úsek a netrpělivý Dan vybíhá předčasně, čímž si vykoleduje +10 s. k času, Matyáš pro změnu lehce zaspí, ale u hydrantu jsou již oba srovnaní, hadice i proudnice zapojena a natažena na čáře, vybíhá Vojta, aby připravil hadici pro motání Káje, která se pouští do svého úkolu, s kterým si hravě poradí a je v cíli v čase 73 s. + 10 trestných s., na střelnici zůstává stát 9 špalíků, na topografii se podaří určit azimut, ale Vojta chybuje s označením topografické značky hasební prostředky – bez chyby, uzlová štafeta – bez chyby ve velmi slušném čase 61 s., závěrečné disciplíny také bez problémů.

Okolo 14. hodiny již všichni netrpělivě očekávají nástup a vyhlášení výsledků soutěže, protože průběžné výsledky oproti jiným závodům nikde nejsou zveřejněny a nikdo tedy přesně netuší, jak to dnes dopadne.

Nejprve je vyhlášená kategorie mladších obsazená 16 hlídkami. Žákavská hlídka č. 2 se svého vyhlášení dočká přesně v polovině na 8. místě ku spokojenosti trenérů. Hlídka č. 1 stále čeká a čeká a již se vyhlašují stupně vítězů… a čekají až do samého konce, protože obsazují 1. místo.

V kategorie starších s účastí 32 hlídek se na 14. místě usazuje hlídka Žákavá 2, žákavská jednička opět čeká, ale bohužel končí těsně před medailovými pozicemi na nepopulárním 4. místě.

mladší žáci

Žákavá 1: Jakub Šlais, Vojtěch Vrága, Markéta Albrechtová, Ema Balvínová, Viktorie Dupalová

Žákavá 2: Aneta Zelená, Martin Kašpar, Filip Šimek, Patricie Pitelová, Vanessa Pitelová

starší žáci

Žákavá 1: Lukáš Valeš, Štěpán Šimek, Klára Fialová, Eliška Vyskočilová, Jakub Zelený

Žákavá 2: Daniel Vaneš, Matyáš Dupal, Karolína Valešová, Markéta Šimková, Vojtěch Saro