Zásah jednotky 14.9.2021

Dne 14.9.2021 v 15:46 hod. byl ze strany operačního střediska HZS Plzeňského kraje jednotce JSDHO Žákavá vyhlášen poplach na základě oznámení na tísňovou linku o požáru travního porostu a sena na louce na okraji lesa nad areálem kravína v obci Žákavá.

Během pár minut se již členové jednotky sjížděli k hasičské zbrojnici a na místo zásahu na bývalém letišti na okraji lesa Babiny dorazili za 8 minut od vyhlášení poplachu jako první jednotka! Po průzkumu požářiště byly zahájeny hasební práce jedním vysokotlakým proudem z vozidla Iveco Daily v prostoru mezi hořící skládkou staré senáže a siláže na okraji louky a začátkem lesního porostu.

Následně se na místo dostavila jednotka z Nezvěstic, Spáleného Poříčí a profesionální hasiči ze stanice Plzeň – Slovany, kteří pokračovali v hašení. Ze strany velitele zásahu bylo rozhodnuto o přemístění jednotky Žákavá k řece Úslavě na hasičské hřiště a zřízení čerpací stanice. Na místo dále byly vyžádány jednotky sborů Chválenice, Želčany a Losiná s cisternami. Doplňování cisteren bylo zajištěno pomocí plovoucího čerpadla PH Poseidon a bylo prováděno do 20. hodiny. Po lokalizaci požáru byla čerpací stanice zrušena a požářiště bylo ze strany velitele zásahu předáno k dohledu jednotce Žákavá.

Při kontrole požářiště krátce před 22. hodinou bylo zjištěno, že došlo k opětovnému vzniku požáru uskladněné senáže a siláže, na místo se dostavili další členové jednotky Žákavá s novým dopravním automobilem Fiat Ducato a dále cisterna a čelní nakladač ze zemědělského družstva Alimex a.s. Hořící část senáže byla za pomoci nakladače oddělena od nehořící části a postupně prolita vodou, aby se zamezilo dalšímu šíření ohně na senáž nebo do lesního porostu. Ohniska požáru byla lokalizována dne 15.9.2021 ve 3:15 hod. a dále byl prováděn ze strany členů jednotky Žákavá dohled nad požářištěm až do 8:00 hod., kdy bylo požářiště předáno pracovníkům zemědělského družstva Alimex a.s., čímž byl zásah jednotky ukončen.