ZPV – Střížovice

8.10.2022

S podzimem mladým hasičům začala nová sezona a jako tradičně ji odstartoval závod požárnické všestrannosti (ZPV), který ale v letošním roce nebyl součástí celostátní hry Plamen, která mění svůj koncept a v aktuální sezoně končí dlouholeté spojení podzimní a jarní části hry Plamen. Odborná rada mládeže okresního sdružení hasičů Plzeň-jih se ale rozhodla ZPV přesto uspořádat jako samostatnou soutěž. Pořádajícím sborem bylo SDH Střížovice.

Vzhledem k výše uvedené situaci a náročnému závodnímu programu žákavských mladých hasičů v září, byla tréninková příprava na ZPV oproti předchozím letům podstatně slabší. V týdnu před závody se navíc objevily absence a došlo ke změnám sestav, kdy do družstva starších byla z mladších nasazena Aneta Zelená. Mladší žáci pak do závodu vyslali pouze jednu pětičlennou hlídku.

První do závodu odstartovala hlídka starších žáků s označením 1 a již od startu si počínali s velkým odhodláním závody vyhrát. Na střelnici nechali z 15 terčů pouze dva (= 2 trestné minuty)! Bohužel si svůj díl smůly vybrali při měření azimutu, kde se jen těsně nevešli do tolerance a obdrželi tak 5 trestných minut. Na žádném dalším stanovišti již ale nezaváhali a do cíle přiběhli v nejlepším běžeckém čase ze všech 23 hlídek. V celkovém hodnocení se tak umístili na 1. místě!

Druhá hlídka starších žáků si také s tratí poradila vcelku profesionálně. Na střelbě se vzduchovkou zůstalo stát 6 terčů, ale stejně jako první hlídka nezvládli určení azimutu a připsali si tak dalších 5 trestných minut. Naštěstí si již další trestné minuty nepřipsali a slušný běžecký čas jim vynesl celkové 5. místo.

V dresech SDH Žákavá se do závodu jako poslední vydalo družstvo mladších žáků. Pro většinu členů družstva to byla premiéra na ZPV. Na střelnici hlídka nabrala 11 trestných minut za nesražené terče, což nebylo vůbec dobrým začátkem závodu. V dalším průběhu závodu si ale počínali již podstatně lépe a k zaváhání (spíše zbrklosti) došlo jen u Kuby na určování technických prostředků, kde si spletl značku, za kterou hlídka obdržela 1 trestnou minutu. Cílem ovšem proběhli v suverénně nejlepším čase své kategorie a ani po přičtení trestných minut se nic nezměnilo a i hlídka mladších žáků se ve Střížovicích umístila na 1. místě.

starší žáci 1: Lukáš Valeš, Štěpán Šimek, Klára Fialová, Eliška Vyskočilová, Jakub Zelený

starší žáci 2: Daniel Vaneš, Matyáš Dupal, Karolína Valešová, Markéta Šimková, Aneta Zelená

mladší žáci: Vojtěch Vrága, Jakub Šlais, Markéta Albrechtová, Viktorie Dupalová, Ema Balvínová