Dětská soutěž Nezvěstice

25.9.2022

Své poslední požární útoky v roce 2022 si v neděli 25. září odběhaly také žákavské děti a pro některé to byl poslední požární útok v kategorii dětí úplně. Počasí vzdor původním předpovědím přálo závodníkům a po většinu odpoledne svítilo sluníčko a byla příjemná teplota babího léta. Bohužel startovní listina oproti předchozím letům zaznamenala úbytek družstev a soutěžit dorazilo jen 8 starších a 6 mladších. Soutěžilo se v požárním útoku dle směrnice hry Plamen na sklopné terče, běželo se dvoukolově a počítal se lepší čas.

Kategorie mladších zahájila soutěžní odpoledne a Žákavá se ke svému pokusu začala chystat jako pátá. Příprava proběhla bez problémů a velmi rychle, ale komplikace nastaly při startování mašiny, která prostě odmítala naskočit a nerozmyslela si to ani do konce doby přípravy… Nezbývalo než zase vše sbalit a odejít stranou. Ze strany pořadatele poté bylo žákavskému družstvu nabídnuto, že mohou běžet ještě na konci prvního kola a budou mít dva pokusy. Jelikož mašina dostala rozum a mimo základnu nastartovala bez problémů, zopakovali si mladší po chvíli přípravu, mašina naskočila a pokus mohl být odstartován. Bezchybný a velmi podařený rozběh byl korunován pěknými sestřiky a na displeji časomíry svítil čas 17,69 s., což je druhý nejrychlejší útok v historii družstva mladších žáků!  V prvním kole se tomuto času nikdo jiný ani nepřiblížil.

V druhém kole ale svůj pokus vylepšili Mokrouše běžící před Žákavou, kteří svůj pokus dokončili v čase 16,74 s. Žákavští chtěli atakovat tento čas a vrátit se na první místo, ale ani další velmi vydařený útok s mírným prostřikem na pravém proudu na to nestačil. Čas druhého pokusu byl 17,85 s. a do celkového hodnocení se počítal čas prvního rozběhu, který v celkovém hodnocení znamenal 2. místo.

Starší žáci šli do závodu ve své nejsilnější sestavě a očekávání tak byla více než velká! Základna připravená a čeká se jen na výstřel startovní pistole, náběh na základnu, precizní koš i nalévačka a Dan již tlačí pod plným plynem vodu k terčům, proudy na čáře parádní nástřik a časomíra stojí na hodnotě 15,15 s. a velká spokojenost! Ve druhém kole se čeká, co předvede družstvo Ledce, kteří jsou specialisty na požární útok. V prvním kole měli smůlu, ale druhé kolo vypadá již o poznání lépe a všichni trnou! Prostřik na jednom z proudů ale zastavuje časomíru na času 15,17 s. a žákavští mohou být klidnější. Ve svém druhém pokusu ale chtějí zkusit dostat čas pod hranici 15 s. Rozběh opět nevypadá vůbec špatně, ale než se voda dostane přes rozdělovač, odpojuje se nedostatečně zapojená hadice na mašině a to znamená neplatný pokus družstva v druhém kole. To ale nemusí nikoho mrzet, protože čas 15,15 s. z prvního kola nikdo nepřekonává a starší žáci Žákavá si odvážejí medaile za 1. místo.

SDH Žákavá – mladší žáci:

Filip Šimek

Vojtěch Saro

Markéta Albrechtová

Karolína Valešová

Viktorie Dupalová

Markéta Šimková

Jakub Šlais

SDH Žákavá – starší žáci:

Štěpán Šimek

Klára Fialová

Daniel Vaneš

Eliška Vyskočilová

Ondřej Fiala

Zdeněk Hora

Lukáš Valeš