Krajské kolo hry Plamen – Klatovy

11. – 12.6.2022

Po 14-ti letech a teprve podruhé v historii SDH Žákavá se podařilo mladým hasičům probojovat přes okresní na krajské kolo hry Plamen. Toto proběhlo o víkendu 11. a 12. června v Klatovech za účasti zástupců 6 okresů Plzeňského kraje.

Slunečné počasí již od rána zahřívalo tartanovou dráhu na atletickém stadionu v Klatovech, na které se jako první chystaly rozběhy štafety CTIF. Žákavá startovala ve všech disciplínách jako poslední, což byla oproti okresnímu kolu příjemná změna. Oproti okresnímu kolu bylo původních 9 žákavských závodníků doplněno o Tadeáše Voříška z SDH Letkov, který byl velkým přínosem především na štafety.

Svůj první rozběh štafety CTIF mladí hasiči rozběhli ještě lehce rozpačitě v konečném čase 73,10 s. Ve druhém rozběhu již byli rychlejší a radost z času 71,68 s. zkazila penalizace 10 s. za špatně odloženou hadici. Do hodnocení disciplíny se tak počítal čas prvního rozběhu, který stačil na 3. místo.

Následovala štafeta požárních dvojic, která je v letošním roce velmi silnou disciplínou žákavských a očekávání byla veliká. Bohužel zde došlo ke komplikacím ohledně výkladu jednoho z pravidel a žákavští tak museli těsně před rozběhem ještě upravovat způsob provedení štafety, což v rozběhu znamenalo mírné zdržení, které pak ještě přišlo při motání, kde nakonec došlo k penalizaci a výslednému času 63,05 s. Lépe si počínal druhý rozběh, který svůj pokus dokončil v čase 55,52 s. Komplikace se nevyhnuly ani ostatním družstvům a žákavští tak ve štafetě požárních dvojic obsadili 1. místo.

Před pauzou na oběd na závodníky čekala už jen štafeta 4×60 m. První rozběh v nevýhodnější vnější dráze se podařilo dokončit v čase 44,22 s., což nebyl zcela ideální výkon. Druhý rozběh byl až na drobné zaváhání na poslední předávce pěkný, ale čas 41,22 s. stačil pouze na 3. místo.

Po obědě na závodníky čekala dráha útoku CTIF, který je asi nejméně oblíbenou disciplínou žákavských hasičů a toto se potvrdilo hned v prvním pokusu, když se na druhé hadici vytvořil uzel, který se bohužel závodníkovi na konci vedení nepodařilo rozmotat a tím ani dotáhnout celé vedení na označené místo a k času 62,74 s. tak přibyla ještě penalizace 10 s. Ve druhém pokusu se zase nedařilo džberovou stříkačkou naplnit jeden terč a časomíra se tak zastavila na hodnotě 68,33 s. Naštěstí byl tento pokus bez trestných vteřin a v celkovém hodnocení disciplíny znamenal 2. místo.

Poslední disciplínou sobotního závodního dne byl závod požárnické všestrannosti. Před touto disciplínou bylo žákavské družstvo na průběžném 2. místě a nic nenasvědčovalo tomu, že by se to mělo v posledních dvou disciplínách změnit. Ovšem zaváhání favorita krajského kola, družstva Manětína z okresu Plzeň-sever, vrátilo Žákavou opět do hry o postup. Žákavští si totiž v této disciplíně připsali pouze 6 trestných minut na střelbě ze vzduchovky, ale zbytek trati proběhli bez penalizace v druhém nejrychlejším běžeckém čase. V součtu pak v této disciplíně obsadili 2. místo.

V neděli dopoledne na závodníky čekala závěrečná disciplína a to požární útok, ve kterém žákavští potřebovali zaběhnout lepší pokus než družstvo Manětína, který startoval jako první. V prvním kole se Manětínu požární útok vůbec nepovedl a dosažený čas 37,63 s. byl jasně nejhorším pokusem prvního kola. Za to žákavští zaběhli svůj útok na jistotu v čase 22,05 s. a přiblížili se tak vítězství. Ovšem druhé kolo opět zamíchalo karty, protože Manětín zaběhl svůj útok v čase 20,63 s., což je čas, který žákavští na závodech ještě nikdy nezaběhli a na tréninku se jim podařil lepší pokus jen jednou. Vše se tedy rozhodovalo v úplně posledním rozběhu celého závodu. Instrukce pro závodníky byly zcela jasné: jít na maximální výkon ve stylu „buď anebo“. Vše je připraveno, závodníci stojí na startu, výstřel a nervozita na nejvyšší úrovni! Vše od kádě, přes naprosto precizní práci strojníka, šlape jako dobře namazaný stroj a voda se dere hadicemi směrem k terčům. Opticky dlouhý nástřik terčů ovšem střídá naprostá euforie, protože časomíra stojí na hodnotě 20,17 s.! A žákavští mladí hasiči se stávají poprvé v historii sboru vítězi krajského kola hry Plamen! Navíc tím končí po 15 letech nadvláda okresu Plzeň-sever na krajském kole.