Okresní kolo hry Plamen 2018

2. – 3.6.2018

První červnový víkend čekal mladé hasiče vrcholný závod sezony – jarní kolo celorepublikové hry Plamen. Tyto závody se stejně jako v minulém roce konaly v Nepomuku na hřišti u základní školy. A stejně jako většina závodů je i tento zařazen do seriálu ligy mladých hasičů okresu Plzeň-jih.

V sobotu se závodní dráhou pěti disciplín poprali starší žáci, kdy se žákavským lepila smůla na paty a smolné 9. místo ve štafetě požárních dvojic srazilo tým v celkovém hodnocení na výsledné 4. místo (pouhé 2 body za druhým místem). Družstvo ovšem předvedlo pěkné výsledky a umístilo se na třetím místě v disciplínách požární útok a štafeta 4×60 m a především v požárním útoku dle pravidel CTIF, kde dosáhli nejlepšího času.

Nedělní den již patřil mladším žákům a ti se hned od rána začali prát o co nejlepší umístění. Zálusk na přední pozice měla především družstva z Želčan, Letkova, Nebílov a samozřejmě Žákavé. Závody byly zahájeny disciplínou 4×60 m a žákavské družstvo mělo startovní číslo dvě (podle umístění v podzimní části soutěže). První rozběh štafety dokončil disciplínu ve slušném čase 65,00 s. Druhý rozběh tak mohl trošku zariskovat a pokusit se tento čase ještě vylepšit, což se podařilo i přes drobné problémy na prvním úseku při překonávání lavičky a na závěrečném úseku při zapojování hadic. Cílovou branku se podařilo protnout v čase 57,11 s., který byl třetím nejlepším (pouhých 0,16 s. za prvním místem). Druhou disciplínou dne byla štafeta požárních dvojic, kterou běžel jeden kapitán a dvě čtyřčlenné štafety, kdy se počítal čas té lepší. Tato disciplína je v letošním roce silnou zbraní žákavských a toto se potvrdilo i v Nepomuku, protože čas 71,88 s. byl nejlepším v této disciplíně. Následoval útok CTIF, který oproti předchozí disciplíně není úplně nejoblíbenější disciplínou. I přesto se v prvním rozběhu podařilo dokončit tento útok v čase 78,93 s., ke kterému bylo připočteno ještě 5 trestných vteřin za přetočenou hadici. V druhém rozběhu se tento čas nepodařilo zlepšit, ale výsledný čas 83,93 s. znamenal pro žákavské opět třetí místo v disciplíně. Následovala krátká pauza na oběd a ve 14:00 hodin byly zahájeny požární útoky, které se opět prováděly na dva pokusy. Před útoky bylo stále o co soutěžit a touha vyhrát královskou disciplínu požárního sportu byla opravdu veliká. Bohužel první pokus se nevydařil podle představ a po zaváhání na koši a pravém proudu družstvo dosáhlo času 34,28 s., který byl daleko za očekáváním. Druhé kolo tedy nikomu ze závodníků ani trenérů moc klidu nepřineslo, ale to se změnilo s výstřelem startovní pistole. Náběh na základnu, vše cvaká, jak má a voda se už tlačí vstříc terčům, chvíle nervozity a oba terče svítí a na časomíře stojí čas 27,21 s.! Pěkný výkon a spokojenost všech. Po chvíli ale přichází informace, že úplně stejného času dosáhlo i družstvo Želčan a později jej úplně překonalo družstvo z Nebílov. Po kontrole doplňkových času družstev Žákavé a Želčan (nevíme, zda rychlejší proudy nebo rychlejší druhý pokus), obsazují žákavští 3. místo v útocích za Nebílovy a Želčany.

Po součtu všech bodů za umístění v jednotlivých disciplínách obsadilo žákavské družstvo 2. místo!

Výsledek okresního kola sice zůstal pouhý stupínek (4 body) od pozice nejvyšší, ale i přesto se jedná o nejlepší výsledek družstva mladších žáků v této soutěži a udržuje družstvo na úspěšné vlně letošního jara.