Okresní kolo Hry plamen – mladší žáci – Nepomuk

26.5.2024

Víkend pro nás ještě nekončí a po mužích, ženách a starších žácích se o své slovo hlásí i naši mladší žáci, které čeká okresní kolo Hry Plamen v Nepomuku. Skladba disciplín je pro ně stejná jako předešlý den pro starší. Družstvo mladších žáků se v současné sezoně potýká především s početní krizí členů o obrovské míře absencí na trénincích nemluvě, takže dvoutýdenní příprava na okresní kolo byla spíš jednou obrovskou zkouškou nervů. O to větší, když v pátek před večer přichází informace, že jedna ze stěžejních členek družstva Viky má horečku. V sobotu večer to vypadá, že na závody vůbec nepojedeme, ale nakonec padá rozhodnutí, že Viky v neděli na závody dorazí a nějak to odběhne.

Za mlhavého a vlhkého rána přijíždíme na hřiště u ZŠ v Nepomuku. Rozkoukáváme se po trati, probíhá rychlý nástup pouhých šesti družstev z celého okresu Plzeň-jih a zahájení soutěže a už se chystáme na první disciplínu – štafetu CTIF.

Změna z oválu na člunkový běh některé děti zaskočila, protože s touto nemají žádné zkušenosti, ale máme čas si to vyzkoušet a již jsme se startovním číslem tři připraveni ke svému rozběhu. Jakub na žebříkové stěně předvádí jeden z nejlepších výkonů na tomto úseku ani další úseky nezaznamenávají žádné chyby a je třeba vyzdvihnout Vojtu na přeskoku a poté závěrečný úsek hadic a oslabenou Viky, která si ale se svojí dráhou poradí zcela bravurně a cílovou brankou probíhá v čase 82,17 s., což je po prvním kole nejlepší čas, který ve druhém překoná jen Štěnovický Borek. My šetříme Viky na další disciplíny a druhý pokus vynecháváme a spokojujeme se s 2. místem.

Následuje útok CTIF a zde panuje značná nervozita, protože se jedná asi o nejnáročnější disciplínu. Po odstartování probíhají značné zmatky při předávce a zapojování hadic mezi Viky a Anet, ale nakonec se podaří a vše běží dál. Filip a Vanessa parádně provedou stříkání se džberovou stříkačkou na terč, přiřadí technické prostředky a již čekají na konci na poslední uzlaře a kapitán Kuba může ukončit pokus v čase 63,29 s. Bohužel dostáváme 15 trestných vteřin za špatnou práci závodníků a přetočení hadice. I s trestnými máme ale nejlepší čas prvního kola a pro druhé pokusy obměňujeme kvůli Viky sestavu, takže nejmladší člen týmu Josef běží kapitána a Kuba přebírá post na hadicích. Pokus je rozběhnutý krásně a vše se daří až do samého konce, kde Josef ukončuje pokus v čase 64,79 s. a k tomuto naskakuje jen 5 vteřin za jedno přetočení hadice. Tímto potvrzujeme suverénní 1. místo.

Dále nás čeká štafeta 4×60 metrů, kde v prvním rozběhu běží Kuba kladinu, Anet přeskok, Vojta hasicí přístroj a finišuje Viky na hadicích. Rozběh je to velmi pěkný a vše šlape nad míru dobře. Bohužel po doběhnutí do cíle vidíme červený praporek – Viky zapojila proudnici jen na jeden zub a s tímto proběhla cílem, takže mažeme čas 58 vteřin a zapisujeme NP. Druhý rozběh s Béďou na kladině, Vaness na přeskoku, Filipem na hasicím přístroji a Josefem na hadicích nepředstavuje pro ostatní družstva hrozbu, ale doufáme, že se jim pokus povede. Béďa svůj úsek probíhá velmi zvolna a pořádně zabírá až Vaness a hlavně nejzkušenější člen tohoto rozběhu Filip. Josef na posledním úseku má nejtěžší úkol a bohužel se mu nedaří správně uchopit spoje hadic, ale podaří se mu je zapojit. Poté lehce přeběhne rozdělovač a nedaří se mu zde zapojit hadici. Za bouřlivého povzbuzování všech přítomných ale nakonec zapojuje a může se rozběhnout do cíle, kdy sice zapojí proudnici, ale probíhá cílem s rukama na proudnici i hadici a dostává tedy další červený praporek. Tahle štafeta se nám nepovedla a bereme tak 6. místo.

Snad se nám bude lépe dařit na následující štafetě požárních dvojic, kde máme vzestupnou tendenci. Zde běží s jedním kapitánem dva oba dva rozběhy zároveň a zkušenější rozběh tratí přímo letí, takže Vojta již motá hadici v parádním tempu a vypadá to na sezónní osobák týmu, ale to by nesměl proběhnout okolo hydrantu z pravé strany… Za toto přičítáme k jinak bezkonkurenčnímu času 68,41 s. ještě 10 trestných vteřin a obsazujeme 3. místo.

Před námi je závěrečná disciplína – požární útok. Zde probíhá změna na postu proudaře, kterého měla běžet Viky, ale místo ní naskakuje Kuba, který proud letos na jaře neběžel ani jednou, ale má zkušenosti z loňské sezóny. Filip sice necvakne koš na první pokus, ale napodruhé už je na savci a jde s ním do kádě, hadicové vedení natažené a voda je na terčích okolo 20. vteřiny a začíná plnění, které končí v čase 31,05 s., což je po prvním kole 2. místo o pouhých 11 setin za Želčany. V druhém kole se chceme dostat pod 30 vteřin, ale závada na časomíře nakonec rozhodně, že se druhé kolo běhat již nebude.

Po všech komplikacích, změnách a přesunech závodníků končíme okresní kolo na parádním 3. místě jen těsně za celkovými vítězi.