Krajské kolo hry Plamen – Plzeň

10.6.2023

Velmi náročné přípravy a značná tréninková zátěž posledních tří týdnů vyvrcholila krajským kolem mladých hasičů ve hře Plamen, kterou v letošním roce pořádalo okresní sdružení hasičů Plzeň-sever na stadionu TJ Sokol Petřín v Plzni. Poprvé v historii našeho sboru se podařil postup mladších i starších žáků a o to těžší byla celá příprava. Sobotní předpověď počasí slibovala slunečné a teplé počasí a všichni jsme věděli, že den bude dlouhý a plný dřiny, protože se začínalo již po sedmé hodině ráno a podle programu mělo být vyhlášení ve 20 hodin.         

Po příjezdu rychle budujeme své zázemí a stavíme stan, někteří z nás se ještě probouzejí a jiní už pokukují po dráze, netrpěliví co nás čeká. Podle harmonogramu zahajujeme soutěž přesně v 8:30 hodin slavnostním nástupem a ihned poté se pouštíme do první závodní disciplíny!

STARŠÍ ŽÁCI

Zahajovací disciplínou je štafeta 4×60 metrů a my máme startovní číslo 2 a všechny rozběhy nás čekají se zástupci okresu Plzeň-sever z Horního Hradiště – největšími aspiranty na celkové vítězství. První rozběh je ještě poněkud ospalý a výkon Markét na kladině a Elišky na přeskoku není z nejrychlejších a naše štafeta na závodníky z Horního Hradiště ztrácí. Ani Jakubovi na hasicím přístroji se nedaří ztrátu stáhnout. Luky na rozdělovači konečně dává rozběhu pěkné tempo, ale bohužel se mu nepovede na poprvé zapojit rozdělovač a navíc mu při pokusu vypadne těsnění z půlspojky hadice a tím pádem si tento rozběh zapisuje NP. Druhý rozběh již vypadá lépe, i když ani Matyáš není ještě v nejlepší kondici. Přesto Klára na přeskoku a Štěpán na hasicím přístroji již dotahují soupeře velmi natěsno a Tadeáš na hadicích přibíhá k rozdělovači nastejno se soupeřkou. Bohužel ani jemu se nedaří připojení na rozdělovač na poprvé, ale ani na podruhé a tím ztrácí až na konečný čas 43,80 s. A 5. místo v disciplíně není vůbec pěkný začátek soutěže…

Následuje požární útok CTIF svým prvním kolem, ve kterém zabíháme vcelku pohledný pokus bez větších problémů, jen Lukymu s Klárou trvá o něco déle nástřik na džberovce a časomíra ukazuje hodnotu 49,41 s. Ve druhém kole chceme čas co nejvíce stlačit k hranici 40 vteřin! Bohužel při druhém pokusu se nedaří na druhé džberovce Tadeášovi s Eliškou vůbec nastříkat a pokus je vyhodnocen jako neplatný. Po ukončení pokusu zjišťujeme, že proudničku ucpal ulomený nýtek, který byl pravděpodobně v pístu džberovky. I přes velké zklamání obsazujeme s časem z prvního kola 2. místo v disciplíně.

Třetí je na programu štafeta CTIF. První kolo je neskutečným soubojem obou drah o každý centimetr a i komentátor se nechává unést soubojem, který probíhá opravdu natěsno od samého začátku až do posledního úseku, kde jsme s časem 73,55 s. o pouhou vteřinu za Horním Hradištěm. Ve druhém rozběhu je to opět pěkný souboj, ale Kuba na třetím úseku zaspí a potom se mu vůbec nepovede předávka Tadeášovi. Stejně tak se nepovede předávka od Štěpána Markétě a nepodaří se tak i přes jinak pěkný výkon vylepšit čas prvního kola. V celkovém hodnocení bereme další 2. místo.

V odpoledních hodinách pokračujeme předposlední disciplínou, kterou je štafeta požárních dvojic. Ani zde se nám nevyhnou mírné komplikace a kapitán Tadeáš podkluzuje při obíhání kuželu a přichází první mírné zdržení, které navýší ještě Jakub, když se mu nedaří zapojit proudnici. Poslední úsek již probíhá pěkně a časomíra se zastavuje na čase 50,87 s., který není vůbec špatný, ale nakonec stačí na 3. místo v disciplíně.

Zbývá už jen poslední disciplína, kterou je jako tradičně požární útok. Svoji premiéru si zde odbývají zcela nové jednotné mašiny FOX 4 od firmy Rosenbauer, takže probíhají krátké tréninky na seznámení se stříkačkami, ale i přesto je nám jasné, že budou požární útoky především o štěstí. Ovládání strojů je totiž elektronické a tedy zcela odlišné oproti tomu, na co jsme zvyklí.  To zjišťujeme již při prvním pokusu. Dan si jako strojník spíše zkouší, co umí přednastavený program, navíc fouká docela silný vítr a nástřiky tak trvají velmi dlouho až do času 33,37 s. Ve druhém kole se tedy Dan pokusí regulovat „plyn“ manuálně, ale i přesto výstřik vody značně rozhodí Jakuba na levém proudu a nástřik trvá opět velmi dlouho. Sice se podaří čas vylepšit, ale pouze na hodnotu 31,87 s., což znamená až 5. místo v disciplíně.

V celkovém součtu bodů za umístění naši starší žáci nasbírali celkem 17 bodů a bohužel jim o jediný bod utíká druhé místo a obsazují tak v krajském kole konečné 3. místo.

MLADŠÍ ŽÁCI

Štafeta 4×60 metrů na úvod a ještě před jejím odstartováním dochází ke komplikacím, protože trenér Josef nezkontroluje ústroj všech závodníků a Viky na startu zjišťuje, že nemá opasek na proudnici. Musí tedy improvizovat! Rozběh je odstartován a první tři úseky probíhají vcelku pěkně, i když zaostávají za soupeřem. Bohužel Viky si bez opasku na hadicích neví moc rady a je velmi zoufalá. I přesto se do cíle zdárně dostane, ale čas 84,50 s. není vůbec pěkný. Druhý rozběh už žádné problémy nepřipouští a od prvního úseku vše šlape přesně, jak má! Jonáš na hadicích předvede nádherné zapojení hadic, rozdělovače i proudnice a cílovou brankou probíhá v čase 50,56 s., což je nejlepší čas disciplíny a jednička na úvod.

Na útok CTIF jdeme do prvního pokusu, který nevypadá zle, ale Viky si opět vybírá smůlu, když zmatkuje při vázání úvazu na proudnici. Naštěstí se jí to podaří, ale čas pokusu 113,93 s. není vůbec pěkný. Navíc když se k tomuto připočítává ještě 50 s. za nepřeskočení příkopu a 10 s. za nesprávnou práci kapitánky Anet. Na druhý pokus si projdeme všechny chyby a snažíme se jim vyvarovat a to se i vcelku daří, i když řazení členů družstva na konci je poněkud zmatené, ale časomíra je zastavena v čase 68,10 s. Bohužel i zde inkasujeme trestné body za nepřeskočení vodního příkopu a v tomto pokusu dokonce 70, což znamená výsledných 138,10 s. To stačí až na 3. místo v disciplíně.

Pokračujeme štafetou CTIF, ve které předvádí excelentní přelezení žebříkové stěny na úvodním úseku Jakub. Poté občas zaškobrtnou předávky na úsecích, ale štafeta šlape pěkně a to především Martin na svém úseku, který běží opravdu krásně! Cílovou bránu protíná Ema v čase 96,22 s. V druhém pokusu chceme čas ještě vylepšit, ale bohužel Martin v zápalu boje, shazuje laťku na podlezu a je jasné, že k výslednému času přičteme 10 s. Bohužel i Vojta si vybírá svoji smolnou chvíli a inkasuje dalších 10 trestných vteřin za přesahující hadici na podložce. Bereme tak čas prvního kola, jako druhý nejlepší čas disciplíny.

Závodní den postupuje a je na nás znát únava, ale ještě nás čekají dvě disciplíny! A první z nich je štafeta požárních dvojic. Tato během letošního jara přináší každým závodem zlepšení času a doufáme, že tomu bude stejně i tentokrát. A opravdu se vše daří již od běhu kapitána Jonáše! Natažení hadice a připojení proudnice také bez problémů a jdou na to téměř současně oba motači hadic. Vojta v dráze č. 1 motá naprosto famózně a probíhá cílem jako první v čase 65,06 s., což je naprostá paráda a opět 2. místo v disciplíně.

A chystáme se na požární útoky, ze kterých je asi nejvíce nervózní trenér Josef, protože již zmiňované mašiny FOX 4 se mu moc nelíbí. Před přípravou základny ještě probíhá ujasnění pravidel a podmínek přípravy s rozhodčím na základně a jdeme se chystat. Vše je připraveno a všichni stojí na startu. Filip předvádí opět velmi rychlý košík a voda by mohla jít kupředu. Jen kdyby Martin s Anet ještě neseděli na základně a nebojovali se spoji na rozdělovači. Strojníkovi nezbývá než pokus ukončit a z prvního kola zapisujeme NP. Na startu druhého kola se pod tíhou zodpovědnosti lehce hroutí Martin a nervozitu si přináší i na základnu, kde musí dvakrát opravovat spoj na rozdělovači, který se mu nedaří zapojit na oba dva zuby. Naštěstí ho ve štychu nenechává Filip na koši a tento našroubuje asi až na 4. pokus. Voda se tlačí konečně k terčům, ale výstřik hodně rozhodí Vojtu na pravém proudu a tomu trvá dlouho, než zaujme pozici pro nástřik. Poté ještě dlouho oba proudaři bojují s nástřikem a hrůzostrašný útok se daří dokončit v čase 46,11 s., což je nejhorší pokus v kategorii mladších žáků a na závěr závodního dne nepěkný výsledek.

V celkovém hodnocení nepovedený požární útok sráží mladší žáky na celkové 3. místo.

Všichni od závodníků přes trenéry ale i velmi početný zástup žákavských fanoušků zažil velmi náročný den, který nakonec skončil v obou kategoriích medailovým umístěním, což není vůbec špatný výsledek! Především nám všem přinesl zase řadu dalších zkušeností, které se snad podaří zúročit v naší další závodní aktivitě.