Okresní kolo hry Plamen 2021

29. – 30.5.2021

V letošním roce se mladí hasiči dočkali alespoň malé náplasti na neuskutečněné jarní závody a nejednalo se o nic menšího než zeštíhlenou verzi okresního kola hry Plamen. V aktuálním zvláštním ročníku byl zrušen závod požárnické všestrannosti a obě disciplíny CTIF. I přesto bylo velmi náročným úkolem se za 3 týdny v aktuálním vrtkavém počasí připravit na štafetu požárních dvojic, štafetu 4 x 60 metrů a požární útok.

Sobota 29. května patřila na stadionu ve Stodě starším žákům a nechyběli ani žákavští hasiči. Po velmi slibných výsledcích z tréninků byly ambice velmi vysoké. Hned v první disciplíně štafetě požárních dvojic žákavští excelovali a jejich čas 57,79 s. nenašel přemožitele a znamenal první místo v disciplíně. Následující štafeta 4 x 60 metrů se žákavským vydařila také bez problémů a dosažený čas 43,94 s. znamenal druhé místo v disciplíně pouhou půl vteřinu za vítězným Letkovem. Rozhodující disciplínou se tak stal požární útok. Bohužel při přípravě a zkoušce náběhu došlo k pádu jedné ze závodnic, která byla tímto značně otřesena, ale i přesto se postavila na start. I požární útok se podařilo odběhnout bez větších problémů, ale delší plnění terče na jednom z proudů zastavilo časomíru na hodnotě 26,65 s., což nestačilo pouze na družstvo Letkov. Žákavští starší žáci v okresním kole skončili velmi těsným výsledkem na celkovém 2. místě z 12 soutěžních kolektivů.

V neděli na stejném místě poměřila své dovednosti družstva mladších žáků. Ani zde nechyběli žákavští hasiči, kteří se na start postavili jako 7. z celkem 9 družstev. Nervozita byla velmi značná jak u závodníků, tak i trenéra. Krátce po příjezdu a rozběhání už stálo všech devět členů na startu štafety požárních dvojic. Rychlejší štafeta po drobných komplikacích proběhla cílovou branou v čase 80,68, což bylo trošku za očekáváním, ale stačilo to na 3. místo v disciplíně, což nebylo zas tak zlé. Ve štafetě 4 x 60 metrů již ze všech nervozita spadla a všichni své úkoly provedli s maximálním nasazením a dosažený čas 58,00 s. ten den nenašel přemožitele. Před závěrečným požárním útokem došlo k závadě na jednotném stroji a menší prodlevě. I přes to vyběhlo družstvo ze stranu v plné koncentraci a předvedlo vydařený útok a oba terče se povedlo naplnit v čase 31,52 s. K překvapení všech členů družstva tento čas stačil na celkové vítězství v požárním útoku a zároveň posadil žákavšké mladší žáky na nejvyšší stupínek v celkovém hodnocení. Mladším žákům SDH Žákavá se tak poprvé v historii tohoto družstva podařilo zvítězit v okresním kole hry Plamen.