Soutěž X. okrsku – Nové Mitrovice

22.6.2024

Od dětských závodů a ZČHL jsme si v sobotu 22. června odskočili na tradiční akci našich dospěláckých družstev – soutěž 10. okrsku v požárním sportu. V letošním roce se pořadatelství ujal sbor z Nových Mitrovic. I přes řadu komplikací jsme dokázali postavit po řadě komplikací postavit dvě družstva mužů a jedno družstvo žen.

Za pěkného a teplého počasí nasedáme do dodávek a vyřážíme směr Mitrovice a již od samého začátku se především členové mužského „áčka“ velmi dobře baví. Do soutěže je přihlášeno 10 mužských a 4 ženská družstva. Po příjezdu na místo Libor instaluje časomíru a vyčkáváme zahájení soutěže na štafetách 4x100m.

Štafety začínají ženy a ty žákavské startují jako druhé. Kája na okně předvádí nad očekávání pěkný výkon a již pokračuje Klára, která svůj úsek zdolává rychlostí blesku, Lucce bohužel vítr poráží hadice, ale daří se jí velmi rychle sebrat alespoň koncovky a s kladinou i spoji si poradí bez komplikací a může předávat Ančí na hasičáku, která dobíhá tento pokus v čase 69,32 s. a tento se nikomu jinému překonat nepodaří a holky berou ze štafet jedničku.

První v mužské kategorii se ke svému rozběhu chystají muži „A“ a úsek okna rozbíhá slušně Jakub, na druhém předvádí Vojta moc pěkný přeskok bariéry, Josef na hadicích je trošku rozhozený seběhem z kladiny, ale již předává finišujícímu Petrovi na rozdělovači. Časomíra v cíli ukazuje čas 66,54 s., se kterým v týmu panuje spokojenost. Jako šestí se chystají mladí kluci z žákavského „béčka“. Zde je vidět dravé mládí především v podání Ondry na okně, který doslova letí úsekem. Štěpán předvádí parádní běh, ale přeskok bariéry má ještě značné rezervy. Luky na hadicích opět ukazuje všem přítomným, jak by to mělo vypadat a Ondra na hasicím přístroji zakončuje tento pokus v čase 62,64 s. a to je bezkonkurenčně nejlepší čas ze všech štafet. Kluci z „áčka“ se umísťují na 2. místě.

Požární útoky opět zahajují ženy, které musel na stroji posílit trenér Josef a stálá strojnice Kája se musela chopit proudnice a vydat se k terči. Rozběh je navíc poznamenán i pravidlem o startování mašiny až po odstartování pokusu, ale s tímto si Josef poradí, Ančí dává vodu a již jen čekáme, jak dopadne plnění terčů. Rychlejší je Lucka a Kája zastavuje čas na hodnotě 33,16 s. a ani tento žádné jiné ženy nepřekonají a holky tak po roce obhajují 1. místo.

V mužské kategorii opět zahajuje žákavské áčku a jak bylo zhodnoceno po pokusu „ty zkušennosti tam prostě jsou“. Na startu jsou sice drobné zmatky, když proudař Petr je zbytečně nedočkavý a na druhou stranu košař Jakub a savičář Josef si ještě povídají s kolegy z SDH Borovno. Všichni ale nakonec běží, vše jde jako na drátkách, Josef i Petr na proudech předvádí velmi rychlé plnění terčů a časomíra ukazuje hodnotu 24,34 s., což hned na úvod nasadilo laťku poměrně vysoko. Mladíci z „béčka“ chtějí využít lepší pozice ze štafety a vrátit „staříkům“ porážku z loňského roku, ale i přes povedený pokus dosahují času 29,18 s. a v útocích končí třetí. Čas žákavského „áčka“ nikdo jiný ze startovního pole nepřekonává a kluci tak obhajují 1. místo z loňska. Žákavá „B“ díky skvělé štafetě obhajuje loňské 2. místo.