soutěž sborů 10. okrsku – Těnovice

17.6.2023

Na sobotu 17.5. byla naplánována soutěž sborů spálenopoříčského 10. okrsku. Pořadatelem soutěže byl v tomto roce SDH Těnovice, na které máme z jejich posledního pořádání velmi dobré vzpomínky. I tentokrát od rána panuje příjemné teplé počasí a my vyjíždíme oběma dodávkami krátce po poledni směr Těnovice. Na letošní soutěž se nám podařilo kromě tradičního družstva žen a mužů postavit ještě druhé mužstvo mužů z kluků odchovaných z kolektivu mladých hasičů a všichni čekám, jestli bude lepší dravé mládí nebo zkušené stáří.

Po příjezdu si budujeme zázemí blízko dráhy štafety 4×100 m, která bude první disciplínou soutěže. Po nástupu se začínáme chystat. Mladí kluci startují jako pátí, jejich starší kolegové sedmí a ženy svoji kategorii zahajují. Vše ubíhá vcelku svižným tempem a „mlaďasové“ už stojí na startu svého premiérového rozběhu v okrskové soutěži. Ondra ihned po startu všem ukazuje, že dravost tomuto týmu rozhodně nechybí a oknem proletí velmi pěkně, Zdeněk se trošku zaškobrtne na bariéře, ale vše hravě dožene svým během, pěkný přeběh kladiny a naprostý koncert na hadicích předvede Luky a Štěpán na přenosu hasicího přístroje už jen posadí pomyslnou třešničku na parádní výkon této štafety. V cíli svítí čas 62,22 s., který o více než 8 vteřin překonává dosavadní nejlepší čas soutěže. Nadšení z vydařeného rozběhu ještě neopadá a na startu štafety už přešlapují muži z druhého družstva. Po odstartování bohužel dochází u Boukyho k natažení svalu a proskočení oknem a doběh úseku není tedy rozhodně z nejrychlejších. Na druhém úseku se ale již rozbíhá Jakub a vcelku bez problémů překonává bariéru a běží do konce svého úseku, kde předává Liborovi, ten si s kladinou i hadicemi poradí velmi hravě a štafetu završuje Josef na hasicím přístroji, když protne cílovou branku v čase 65,18 s., který se řadí v celkovém hodnocení na druhé místo za tým Žákavá „1“.

Probíhá rychlá přestavba překážek a na startovní čáře štafety už stojí Jůli, která i přes mírnou virózu svůj úsek zvládá ve slušném tempu, za to jako o život se tratí žene Klára, kterou vůbec nevyvede z míry přeskok, pouze jej přeletí a peláší k cíli svého úseku. Lucka na hadicích předvádí další pěkný a svižný pokus a štafetu doběhne do finále Míša na hasičáku. Časomíra v cíli ukazuje 71,51 s., což je čas, který už žádný z dalších 3 ženských týmů nepřekoná.         

Chystá se tedy dráha pro požární útoky, kde se nejprve předvedou muži. Za žákavských zahajují kluci z „jedničky“ a již při přípravě zmatkuje Zdeněk na levém proudu a toto si přenese i do ostrého útoku, kdy se mu nedaří nejprve spoje na základně a poté musí odběhnout ze základny bez kotouče hadice. Naštěstí ztrátu v rámci možností dožene a již společně se Štěpánem plní terče. Útok kluci dokončují v čase 28,44 s. což je velmi slušný výkon, který se opět řadí na průběžné první místo v disciplíně. Na start se ale již chystají u druzí žákavští zástupci. Bohužel Boukyho zranění ze štafety mu nedovoluje odběhnout proud na požárním útoku a tak je s velitelem soutěže dohodnuto, že pravý proud odběhne Luky, který v prvním týmu běžel rozdělovač. Ihned po odstartování je patrné, že zkušenosti členů tohoto týmu se prostě jen tak nezapomenou. Pohledný útok se již hrne směrem k terčům a začíná jejich plnění, které je ukončeno v čase 26,27 s. znamenající první místo v disciplíně.

Žákavské ženy rozbíhají svůj útok na úvod ženské kategorie a předvádí pohledný pokus především na jistotu. Karolína na levém nesedí v úplně ideální pozici pro nástřik, ale přesto je rychlejší a Lucce na pravém trvá nástřik o chviličku déle, ale i tak je útok dokončen v čase 30,95 s., který vydrží až do konce kategorie nepřekonán.

Počítání výsledku v ženské kategorii není nijak složité a žákavské ženy v součtu 1 + 1 obhajují 1. místo z loňského roku. V mužské kategorii dochází na prvních dvou místech k rovnému součtu bodů za umístění 1 + 2 a 2 + 1, zde je uplatněno pravidlo, že rozhoduje pořadí z požárního útoku a družstvo zkušených Žákavá „2“ obsazuje 1. místo a družstvo dravých Žákavá „1“ se umisťuje na 2. místě!