Závod hasičské všestrannosti a brannosti – Střížovice

30.9.2023

Naši mladí hasiči dlouho nezaháleli a v sobotu 30. září je čekal závod slangově zvaný „braňák“, který ovšem v letošním roce přinesl s novým konceptem i řadu výrazných změn a úprav pravidel i podoby závodu. Tento změnil nejenom název, ale stal se samostatnou postupovou soutěží, která již není podzimní částí celostátní hry Plamen. Od letošního roku postupují rovnou nejlepší dva kolektivy do krajského kola ZHVB a následně na celorepublikové kolo.

Nám se podařilo do této premiéry poprvé postavit družstvo dorostenců, kteří celý závod otevírali již brzy ráno. Po dlouhém období teplého a slunečného počasí si toto sobotní ráno přichystalo déšť, za kterého žákavští kluci vyrazili na trať. Prvním stanovištěm byla střelba ze vzduchovky, kde klukům z 15 terčů zůstaly stát 4, což byl slušný začátek. Na dalších stanovištích si pětice závodníků počínala bezchybně, jen s výjimkou zdravovědy, kde Ondra zaváhal a družstvo tak obdrželo 3 trestné minuty. Nikde jinde již kluci nezaváhali a výsledný čas i s trestnými minutami měli 35 min. 30 sec. Jelikož byli ve své kategorii jediní, bylo o jejich postupu na krajské kolo jasno již na začátku.

Složitější pozici měly později startující hlídky starších a mladších žáků. V obou kategoriích jsme do závodu vyslali po dvou hlídkách.

Starší žáci 1 – startují až téměř na samém konci startovního pole a opět začíná pršet. Na střelnici napodobují své starší kolegy z dorostu a nechávají stát čtyři terče. Ani na jednom z dalších šesti stanovišti již nezaváhají a s nejlepším běžeckým časem a pouhými čtyřmi trestnými minutami a celkovým časem 28 min. 30 sec. obsazují 1. místo z celkového počtu 15 hlídek.

Starší žáci 2 – tato hlídka v posledním týdnu před závody zaznamenala řadu změn ve složení a nakonec účast tohoto družstva zachraňují Michal a Kryštof ze Želčan. Tímto klukům i jejich domovskému sboru velmi děkujeme za pomoc. Na střelnici to probíhá jako přes kopírák s hlídkou číslo jedna a na konci všech výstřelů „přežívají“ jen čtyři terče. Smolné tři trestné minuty bohužel naskakují za nepřekonání vodorovného lana, ale ve všech ostatních chlívečcích závodní karty svítí nuly. Běžecký čas je také vcelku slušný a výsledný čas rovných 39 minut znamená celkové 4. místo.

Mladší žáci 1 – Před startem stále prší a u této pětice zkušených závodníků značně stoupá nervozita. Na prvním stanovišti probíhá vše zcela opačně, než tomu bylo na trénincích. Anet, která za několik tréninků netrefila ani jeden terč, nezaváhá ani s jedním svým pokusem a čistí střelnici před sebou. Stejně tak si počíná i Viky. Spadnou ještě dva terče a výsledných 7 trestných minut za nesražené terče je slušným začátkem závodu. Ze střelnice závodníci vybíhají na trať velmi svižným tempem. Na trati se bohužel nevyvarují třem trestným minutám za nepřekonání lana a ještě více zamrzí jedna minuta navíc za špatně určený technický prostředek. Ale pětka dobíhá i do cíle ve velmi slušném tempu a zapisuje si třetí nejrychlejší čas na trati (27 min. 30 sec.) z obou kategorií! I s trestnými minutami 38 min. 30 sec. Tento výkon maže zbytečné trestné minuty a hlídka obsazuje 1. místo!

Mladší žáci 2 – hlídka složená ze začátečníků a dvou školkových dětí, které začaly s tréninkem teprve na začátku září, jde do závodu především sbírat zkušenosti. Na střelnici se daří nad očekávání srazit tři terče a běžíme dál. Dva školkáčci v hlídce bohužel nasbírají po šesti trestných minutách na vázání uzlů a překovávání lana. Poté padne ještě jedna minuta navíc na požární ochraně a hlídka se dostává do cíle, což je vlastně hlavní výhra. V celkovém hodnocení ovšem hlídka obsazuje 5. místo z celkového počtu 11 hlídek a to je úspěch nad očekávání!

Náš sbor tak bude mít na krajském kole, které proběhne 21. října v Nevřeni, zastoupení hned ve třech kategoriích a snad se podaří i zde předvést ty nejlepší výkony.